Itt a lista: ilyen ösztöndíjakat kaphattok az egyetemektől, főiskoláktól Felsőoktatás
Eduline

Itt a lista: ilyen ösztöndíjakat kaphattok az egyetemektől, főiskoláktól

Egyetemre vagy főiskolára készültök, de már most aggódtok az anyagiak miatt? Jó hírünk van: aki sok kreditet és jó jegyeket szerez, a tanulmányi ösztöndíjon túl számos intézményi, vállalati, kari ösztöndíjra pályázhat, ahogy a hátrányos helyzetű hallgatók is többféle támogatást kérhetnek egyetemüktől, főiskolájuktól.

A jó jegyekért plusz ösztöndíj is jár

Nem a tanulmányi ösztöndíj az egyetlen, amelyet a jól teljesítő egyetemisták és főiskolások kaphatnak - több felsőoktatási intézmény saját ösztöndíjat is alapított az elmúlt években.

A gazdasági, jogi és társadalomtudományi szakokat is hirdető intézmények zöme például a kiemelkedő tanulmányi eredményeket produkáló önköltséges hallgatóknak nyújt anyagi támogatást - nem véletlenül. A gazdasági szakokon például olyan magasak a központi ponthatárok, hogy a csupa ötös felvételizők közül is csak kevesen tudnak állami ösztöndíjas helyet szerezni. A Budapesti Corvinus Egyetemen például több alapképzésen a legjobb ösztöndíjindexet elérő önköltséges hallgatók kaphatnak támogatást, a Szegedi Tudományegyetem jogi karán a tíz legjobb felvételi vagy tanulmányi eredményű hallgató kap tandíjmentességet.

Több felsőoktatási intézmény vállalatokkal kötött együttműködést, így vállalati ösztöndíjakra is lehet pályázni, máshol alapítványi forrásból segítik anyagilag a hallgatókat, például a tanulmányi ösztöndíjon kívül "kiemelt tanulmányi ösztöndíjat" odaítélve a legtehetségesebb pályázóknak.

Az extra teljesítményért: tudományos, sport- és közéleti ösztöndíjak

Ha már hallgatóként aktívak vagytok az egyetemi-főiskolai közéletben, bekapcsolódtok a hallgatói önkormányzat munkájába, ún. közéleti ösztöndíjat kaphattok, amelynek összege intézményenként változó, ebben a táblázatban megnézhetitek az egyetemek, főiskolák ösztöndíjának alsó és felső összeghatárát.

A kiemelkedő tudományos munkát - például kutatásokban való részvételt, TDK-dolgozat írását -, valamint a sporteredményeket is honorálják a felsőoktatási intézmények, érdemes figyelni a pályázati kiírásokat. Az Óbudai Egyetem például három - sport, kulturális és közéleti, szakmai és tudományos - kategóriában hirdet pályázatot, az intézmény saját ösztöndíját félévente öt hónapra lehet elnyerni.

Ha a pénz(hiány) akadály: támogatások rászoruló hallgatóknak

Az egyetemek és főiskolák minden szemeszterben szociális támogatással segítik az anyagi problémákkal küzdő hallgatókat. Legalább 23 800 forintot kapnak havonta a 25 évesnél fiatalabb árvák, fogyatékossággal vagy súlyos betegséggel élő tanulók, a halmozottan hátrányos helyzetűek, a nagycsaládosok és a családfenntartók.

Legalább 11 900 forintra számíthatnak havonta a hátrányos helyzetű, a 25 évnél fiatalabb félárva hallgatók, valamint azok, akiknek gyámsága nagykorúságuk miatt szűnt meg. Azok is kaphatnak némi támogatást, akik egyik kategóriába sem tartoznak, de a családjukban alacsony az egy főre jutó kereset - akik megkapják a pályázaton a szociális támogatást, legalább 5950 forintos havi összegre számíthatnak.

Ha valamilyen esemény - például betegség vagy munkahely elvesztése - miatt lenne szükségetek átmeneti anyagi segítségre, érdemes pályázni a rendkívüli szociális támogatásra a saját egyetemeteknél, főiskolátoknál. Az egyszeri anyagi támogatás összege intézményenként különböző - van, ahol körülbelül 25 ezer forintos összegre számíthattok, máshol (persze indokolt esetben) akár százezer forintos támogatást is kaphattok.

Keresgélni kötelező
Érdemes körbenézni - akár még a felvételi jelentkezés előtt - a felsőoktatási intézmények oldalain, több egyetem és főiskola "extra" támogatásokat is nyújt. Az Óbudai Egyetem például nappali tagozatos, hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű, kollégiumban élő hallgatóknak hirdet minden évben "kollégiumi díjmérséklési" pályázatot.

A rászoruló hallgatóknak érdemes pályázniuk a Bursa Hungarica ösztöndíjra is, amelyet - az állandó lakhely szerinti - önkormányzatok és az egyetemek, főiskolák adnak össze. Évente több mint 27 ezren kapnak ilyen - pár ezer forintos - támogatást, amelyre ősszel lehet pályázni. Jó hír az önköltséges hallgatóknak, hogy Bursa Hungarica-ösztöndíjat ők is kaphatnak.