Kilenc dolog, amit most minden elsőéves egyetemistának el kell intéznie Felsőoktatás
Eduline

Kilenc dolog, amit most minden elsőéves egyetemistának el kell intéznie

Szeptemberben kezditek az egyetemet vagy a főiskolát? Elsőévesként nem tudjátok, milyen feladatokkal kell megbirkózni? Megmutatjuk, milyen tennivalótok van a következő napokban.

1. Összepakolni

Ha másik városban fogtok tanulni, ez a legfontosabb feladat (szánjatok rá több napot). Ha továbbra is otthon fogtok lakni, akkor pedig rakjátok el a középiskolai tankönyveket, füzeteket, a helyükre kerülhetnek az egyetemi dolgok.

2. Elkezdeni sportolni

Ha eddig nem sportoltatok, most itt az idő. Azt is eláruljuk, miért éppen most küldünk titeket futni/aerobikozni/kerékpározni. Egyrészt sok egyetemen és főiskolán még mindig kötelező egy-két félévnyi testnevelés. Másrészt az egyetem első félévében sok mindent kell kibírnia a szervezeteteknek (kevés alvás a bulik, a ZH-k és a vizsgák miatt, időhiány miatt sok gyorskaja, sok-sok óra az íróasztal előtt), a sport viszont segít fitten tartani magatokat. 

3. Elfogadni, hogy az intim szférának...

... egy időre búcsút inthettek. Persze ez csak azokra igaz, akik ősszel valamelyik kollégiumba költöznek be, esetleg egy bérelt szobán osztoznak valakivel. Húsz négyzetméteren ketten-hárman élni? Az azt jelenti, hogy a régi (otthoni) szokásaitok egy részét el kell hagynotok, és meg kell szoknotok, hogy szinte soha nem lesztek egyedül.

Kilenc dolog, amit csak azok értenek, akik (voltak) kollégisták

Pár nap múlva több ezren költöznek be (vagy vissza) az egyetemi, főiskolai kollégiumokba. Nem túlzás: kolisnak lenni sajátos életforma. Hogy miért? Mert minden kolis tudja, hogy... Hogy a közös könyhának mindig (de tényleg mindig) porleves illata (szaga) van És ha még csak a konyhát járná át a porkaja szaga...

4. Megtanulni...

... pár egyszerű receptet. Az albérletben, koliban ugyanis magatokról kell gondoskodnotok, és azt már most biztosra vehetitek, hogy lesznek olyan napok, amikor spórolni kell. Éppen ezért nem túl drága, laktató és egyszerű recepteket válasszatok ki - ebben anya/nagyi/szomszéd néni is segíthet.

5. Visszafogni magatokat...

... a könyvesboltban/jegyzetboltban. Az első előadások előtt ne kezdjetek könyvvásárlásba, mert egyáltalán nem biztos, hogy azt a szakirodalmat szerzitek be, amire tényleg szükség lesz. Ha spórolni szeretnétek, nézzetek körül az antikváriumokban, vagy kérdezzetek rá az egyetemi Facebook-csoportokban, valamelyik felsőbbéves nem akarja-e eladni régi tankönyveit.

6. Költségvetést készíteni

Ez is főként az albérletesekre/kolisokra vonatkozik. Számoljátok ki, mennyi pénzből gazdálkodhattok egy hónapban, mennyit visz el az utazás, a koli vagy az albérlet, a helyi közlekedés, és mennyit költhettek élelmiszerekre, ruhákra, tankönyvekre, szórakozásra.

7. Felfedezni a diákkedvezményeket

Nem is gondolnátok, mennyi helyen adnak 10-20 százalék kedvezményt, ha megmutatjátok a diákigazolványotokat. Mozikban, könyvesboltokban, gyorséttermekben, sőt szórakozóhelyeken is.

8. Elintézni a hivatalos ügyeket

Sok tennivalótok van: beiratkozás, a hallgatói nyilatkozat aláírása, ösztöndíjpályázatok beadása, tantárgyfelvétel, diákigazolvány igénylése. Intézzetek el mindent időben!

9. Nyitottnak lenni

Ez az időszak az ismerkedésről, új barátságok kialakulásáról szól. Nyitottság nélkül nem megy.

Tíz tanács, amit minden elsőéves egyetemistának meg kell fogadnia

Több tízezren kezdik meg az egyetemet, főiskolát néhány nap múlva. Mire érdemes odafigyelni az első hetekben, hónapokban? Miért kell már most minél többet megtudni a kiválasztott szakról? A BME Management Szakkollégium tíz olyan tanácsot gyűjtött össze, amelyet minden elsőéves egyetemistának, főiskolásnak érdemes megfogadnia. Ezek közül szemezgettünk. 1. tanács: készülj tudatosan!