A hét hírei: a kilencéves általános iskolától az egyetemi rangsorig Felsőoktatás
Eduline

A hét hírei: a kilencéves általános iskolától az egyetemi rangsorig

Két oktatási ötletről is lehetett vitázni ezen a héten, megjelentettük a budapesti gimnáziumok és szakközépiskolák ötvenes listáját, és a diákhitel szabályai is változtak. Ezek voltak a hét hírei.

Önálló orvosi egyetem?

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter egy január 22-i lakossági fórumon kifejtette, álláspontja szerint önálló orvostudományi egyetemekre lenne szükség. A világszínvonalú hazai orvosképzés vonzza a külföldi hallgatókat – ebben hatalmas gazdasági lehetőségek is rejlenek -, az intézmények önállósága pedig fontos lenne a kórházak szakember-utánpótlása szempontjából.

Palkovics László felsőoktatási államtitkár az ötletről szombaton úgy nyilatkozott: hónapok múlva születhet meg a döntés, az érintettekkel lefolytatott egyeztetést követően az orvoskarok önállósításáról, vagy az intézmények egyben tartásáról, de szerinte az optimális működést elsősorban nem a szerkezet határozza meg. Az államtitkár szerint elképzelhető az orvosegyetemek környékén működő közkórházak részleges vagy teljes integrálása is az orvosegyetemekhez.

Itt a lista: az egyetemek és főiskolák teljes online rangsora

Már az eduline-on is elérhető az egyetemek és főiskolák 2015-ös HVG-rangsora, amelyet az idén a Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem vezet. A teljes cikket és az online rangsort (utóbbit Facebook-bejelentkezéssel) itt nézhetitek meg.

Mi lesz a kilencéves általános iskola ötletével?

Mindent meg kell tenni az általános iskolai képzés színvonalának javításáért, hogy ne legyen lemorzsolódás sem a gimnáziumokban, sem a szakoktatás és a szakképzés területén - mondta Rogán Antal frakcióvezető a Fidesz-KDNP évadnyitó frakcióülése után.

A mezőkövesdi tanácskozáson több megoldási javaslat is szóba került, de "egyiket sem támogattuk így, ebben a formában" - mondta Rogán Antal, tudatva: azt kérték a kormánytól, dolgozzon ki megoldási javaslatokat, és indítson róluk konzultációt a pedagógusszakmával és -érdekképviselettel, valamint a szülőkkel. A lehetséges megoldási javaslatok között megemlítette az általános iskolai képzés Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök által javasolt meghosszabbítását, de erről még Pokorni Zoltán is azt mondta - idézte őt -, hogy ennek bevezetéséhez időre lenne szükség. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Az 50 legjobb budapesti gimnázium és szakközépiskola

Milyen gimnáziumok és szakközépiskolák végeztek a HVG 2015-ös középiskolai rangsorának élén? Néhány héttel ezelőtt bemutattuk nektek a legjobb gyakorlóiskolák, két tannyelvű iskolák, egyházi és alapítványi iskolák rangsorát - most következzen azoknak a budapesti intézményeknek a listája, amelyek a legjobb eredményt érték el a diákok érettségi és felvételi eredményei, valamint a kompetenciamérésen megszerzett pontszám alapján. Itt nézhetitek meg a listát.

Változnak a diákhitel szabályai

Több módosítás is hatályba lépett a diákhitelekkel kapcsolatban februártól; a Diákhitel Központ hétfői közleménye szerint változás egyebek között, hogy már 40 éves korig lehet kérni és folyósítani a diákhiteleket, akár 11 tanulmányi félévre. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.