Újabb egyetemi rangsor: a Műegyetem és az ELTE is a legjobbak közé került Felsőoktatás
Eduline

Újabb egyetemi rangsor: a Műegyetem és az ELTE is a legjobbak közé került

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a...

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Közép-európai Egyetem került fel a legfrissebb Webometrics-rangsorra, amelynek készítői az webes jelenlét alapján értékelték a felsőoktatási intézményeket.

Öt magyar egyetem a legjobb ezer között

A rangsort évente kétszer – télen és nyár végén – készítik el és hozzák nyilvánosságra. A Műegyetem az év eleji 277. helyről a 301. helyre csúszott vissza – ez azonban jobb eredmény, mint a 2011-es 329. helyezés. Az ELTE kilenc hellyel került hátrébb: a januári listán még a 380. volt, a legfrissebb rangsorban a 389. helyet sikerült megszereznie.

Magyarország első tíz helyezettje a 2012. második félévi Webometrics-listán

A szegedi egyetem a világrangsor 493. helyére jött fel az év eleji 548. helyezésről, ezzel megelőzte a Debreceni Egyetemet, amely a 417. helyről a 653-ra csúszott vissza. Idén nem került fel az ezres listára a Pécsi Tudományegyetem (1174.) és a Semmelweis Egyetem (2216. hely), a Közép-európai Egyetem (CEU) viszont a 854. lett.

Mi alapján állítják össze a rangsort?

A Webometrics-lista készítője a Cybermetrics Lab, amely Spanyolország legnagyobb kutatóintézetének, a Spanyol Nemzeti Kutatótanácsnak (CSIC) a része - a szakemberek több mint húszezer intézmény webes megjelenését vizsgálják évente kétszer.

Fontos, hogy nem az oldalak látogatottságát és dizájnelemeit veszik figyelembe. A lista elkészítése során többek között azt elemzik, hogy a négy nagy keresőmotor (Google, Yahoo, Live Search és Exalead) az intézményi honlapokhoz kapcsolódóan hány weboldalt és külső hivatkozást talál: a jelenlét 20 százalékos súllyal esik latba. A végeredmény 50 százalékát az adja, hogy hányan használják fel, vagyis linkelik be az egyetem különböző oldalait.

A rangsor összeállításánál figyelembe veszik azt is, mennyi a publikációkhoz köthető fájlok száma az oldalakon, illetve azt, hogy hány tudományos cikk jelent meg az egyetemen oktatóktól különböző nemzetközi folyóiratok honlapján. A legutóbbi, 2012. év eleji Webometrics-lista összefoglalóját itt találod, a frissen megjelent QS-rangsorról pedig itt olvashatsz.

A top húsz

A világranglista dobogósai nem okoztak meglepetést: a Harvard, a Massacusetts Institute of Technology és a Stanford érte el a legjobb eredményt. Az első tizenkilenc helyen egyébként amerikai intézmények állnak, csak egyetlen külföldi - a Sao Pauló-i - egyetem ért el ilyen jó eredményt, a tizenötödik helyen áll.

A legjobb brit intézmény a Cambridge lett a 20. hellyel, egyben a legjobb európai egyetem címet is megkapta. A kontinens második legjobbja az Oxford, a harmadik helyen pedig a zürichi Swiss Federal Institute of Technology végzett. A magyarországi győztes, a BME az európai lista 126. helyén szerepel.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.