Utcára vonultak a röghöz kötés miatt az egyetemfoglaló diákok Felsőoktatás
Eduline

Utcára vonultak a röghöz kötés miatt az egyetemfoglaló diákok

Körülbelül kétszáz egyetemista tüntetett hétfő este a fővárosban a kormány felsőoktatási intézkedései ellen: a menet...

Körülbelül kétszáz egyetemista tüntetett hétfő este a fővárosban a kormány felsőoktatási intézkedései ellen: a menet az ELTE Múzeum körúti épületeitől indult, a diákok elsősorban a hallgatói szerződések alaptörvénybe foglalása ellen tiltakoztak.

A tüntetők először a Kálvin térhez vonultak, átmentek a Petőfi hídon, majd a Szabadság hídon pár percre leguggoltak "cipőfűzőt kötni", végül az ELTE jogi karától a bölcsészkarhoz tértek vissza.A Hallgatói Hálózat Facebook-oldalán azt közölte: azért mentek az ÁJK épülete elé, mert "a jogászképzés leépítése elfogadhatatlan".

A hallgatók a decemberi diáktüntetésekről már ismert - "szabad ország, szabad egyetem", "semmit rólunk nélkülünk", "gyertek velünk", "ne trollkodj", "aki dudál, velünk van", "szabadok vagyunk" - rigmusokat skandálták.

Nyomozók hallgatták ki az egyetemfoglalókat

A demonstráció kezdetekor több nyomozó jelent meg az egyetemen, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai több diákot kihallgattak a tervezett hídfoglalásokkal kapcsolatban. A nyomozók végül megegyeztek az ELTE nagyelőadóját egy hete elfoglaló hallgatókkal, hogy ha a tüntetéssel nem akadályozzák a hidak forgalmát, áthaladhatnak rajtuk.

Az eduline tudósítójának a Hallgatói Hálózat egyik tagja azt mondta, a nyomozók még mindig az egyetemen vannak. Azok a diákok, akik a helyszínen nem akartak beszélni a nyomozókkal, idézést kapnak.

Addig tüntetnek, amíg nem teljesül a hat pont

Az indulás előtt Mészáros Ákos, az egyetemfoglaló mozgalom tagja azt mondta: azért élnek a polgári engedetlenség eszközével, mert a Hallgatói Hálózat (HaHa) által tavaly decemberben megfogalmazott hatpontos követeléseit nem teljesítette a kormányzat. Beszédében utalt arra, hogy a kancellária intézményét alaptörvénybe iktathatja március elején az Országgyűlés, amivel nem értenek egyet, ahogy azzal sem, hogy ugyanezt tegyék a hallgatói szerződéssel. Ezzel kapcsolatban  ugyanakkor rámutatott: hazájukban szeretnének munkát vállalni.

A HaHa decemberben hatpontos petícióban követelte a keretszámok "legalább a 2011-es szintre" való visszaállítását, a felsőoktatásból történt forráskivonás megszüntetését és az elvonások kompenzálását, a hallgatói szerződések eltörlését, a köz- és felsőoktatás átfogó reformját, valamint azt, hogy ez utóbbi biztosítsa a szegényebb családok gyermekeinek bejutását a felsőoktatási intézményekbe.