Újabb "diplomagyárat" lepleztek le Felsőoktatás
Eduline

Újabb "diplomagyárat" lepleztek le

Jogtalanul kapott végbizonyítványt több száz külföldi diák az egyik egyesült államokbeli egyetemen.

Jogtalanul kapott végbizonyítványt több száz külföldi diák az egyik egyesült államokbeli egyetemen. Az észak-dakotai Dickinson State University a hiányos adminisztráció miatt olyan hallgatóknak is kiadta a diplomát, akik nem teljesítették a követelményeket – adta hírül a Huffington Post.

Dickinson State University: jogtalanul jutottak diplomához a külföldi diákok

A legismertebb diplomagyárak között emlegetett felsőoktatási intézmény 2003 óta 410 külföldi diáknak adott oklevelet; közülük 400-an jogtalanul kapták meg a tanulmányaik befejezését igazoló bizonyítványt, mert hiányzott egy-két hivatalos papírjuk. A legtöbb hallgatónál az angol nyelvtudást igazoló vizsgaeredménnyel és banki kivonatokkal kapcsolatban merült fel probléma. Hogyan működnek a "diplomagyárak"? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

A diákoktól várhatóan nem veszik el a diplomájukat, hanem lehetőséget biztosítanak nekik arra, hogy pótolják a hiányosságokat, az egyetem viszont komoly büntetésre számíthat.

A központi támogatások csökkenésével párhuzamosan egyre több egyesült államokbeli intézmény kényszerül arra, hogy tömegesen vegyen fel külföldi diákokat. A többnyire a Távol-Keletről érkező hallgatók általában a legmagasabb tandíjat fizetik az intézményeknek, és diplomát szereznek, pedig sokan közülük angolul sem tudnak rendesen.

Az adatok szerint a 2010/11-es tanévben összesen 158 ezer kínai hallgató tanult az Egyesült Államokban – 24 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Csalással került be több ezer diák amerikai egyetemekre – összefoglalónkat itt olvashatod.