Egyetemisták tízezrei bukhatnak el a szigorú alkalmassági vizsgákon Felsőoktatás
Eduline

Egyetemisták tízezrei bukhatnak el a szigorú alkalmassági vizsgákon

Alkalmassági vizsga bevezetését tervezik a tanári szakokon az Egyesült Államokban.

Alkalmassági vizsga bevezetését tervezik a tanári szakokon az Egyesült Államokban. Az amerikai pedagógusok szövetségének vezetője, Randi Weingarten szerint egy ilyen teszt jelentősen emelné a tanári munka színvonalát – adta hírül a Good című lap.

Randi Weingarten a finnországi gyakorlatot hozza fel példának, ahol már hosszú évek óta csak az kaphat tanári diplomát, aki átmegy a szigorú alkalmassági vizsgán. A szűrőn sokan fennakadnak: csak minden tizedik pályázó felel meg a pedagógiai-egészségügyi követelményeknek. Többek között ennek köszönhető, hogy Finnországban világszínvonalú az oktatás, és a tanári szakma is megbecsültnek számít az országban.

Az amerikai pedagógusoknak is többször kell vizsgázniuk, mire kézhez kapják a diplomát, ám minden államban más és más követelményeknek kell megfelelni, nincsenek egységes elvárások. „Finnországban ráadásul nemcsak néhány hétig tart a tanítási gyakorlat: az egyetemi képzés idejének 25 százalékát iskolákban, különböző tanórákon töltik a pedagógusjelöltek” – magyarázta Randi Weingarten. Nagy-Britanniában is fontolgatják az alkalmassági vizsga bevezetését – összefoglalónkat itt olvashatod.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.