Elfogadta a Magyar Képzőművészeti Egyetem szenátusa az egyetem új etikai kódexét, amely magyar és külföldi kódexeket alapul véve több új elemet tartalmaz az esetleges hatalmi visszaélések, így a szexuális zaklatás megakadályozására.
Ahogy írják, „annak tudatában, hogy az elmúlt évtizedben komoly változások történtek a méltósághoz, az esélyegyenlőséghez és mindennemű zaklatáshoz való társadalmi viszonyunkban, Csanádi Judit rektor kezdeményezésére tavaly novemberben felállt egy új etikai kódexet megszövegező bizottság az egyetem hat oktatója, tanulmányi osztályvezetője, a hallgatói önkormányzat két képviselője, valamint az egyetem emberjogi ügyekben is járatos jogi referensének részvételével”.
A tíztagú bizottság szakemberekkel konzultálva, magyar és külföldi példákat tanulmányozva, a művészeti egyetemek speciális helyzetét figyelembe véve, valamint saját tapasztalatokat beépítve márciusra alkotta meg a szövegtervezetet, amelybe az egyetem hallgatóinak és oktatóinak véleményét is beépítették.
Az egyetem szerint az új kódex egy európai színvonalú felsőoktatási szabályzat, amely új intézményrendszert hozott létre a tágan értelmezett etikai kérdések kezelésre: pszichológus, kortárs segítő és mentor áll a jövőben az egyetemi polgárság rendelkezésére, akik a mediáció lehetőségét is igénybe vehetik.
Évente több mint száz szexuális erőszakot jelentenek az ausztrál egyetemeken
Az elmúlt öt évben több mint 500 zaklatásról és nemi erőszakot jelentettek be, azonban a tettesek többsége elkerülte a felelősségre vonást. Az ausztrál emberi jogi bizottságnak benyújtott jelentésében az End Rape on Campus Australia (EROC) jogvédő csoport által vizsgált esetekben mindössze hat erőszakoskodót zártak ki az érintett oktatási intézményekből.