Szexuális zaklatás az egyetemeken: új etikai kódexet fogadott el az MKE Felsőoktatás
Eduline

Szexuális zaklatás az egyetemeken: új etikai kódexet fogadott el az MKE

Elfogadta a Magyar Képzőművészeti Egyetem szenátusa az egyetem új etikai kódexét, amely magyar és külföldi kódexeket alapul véve több új elemet tartalmaz az esetleges hatalmi visszaélések, így a szexuális zaklatás megakadályozására.

A Magyar Narancs azt írja, egy tavalyi diplomamunka, illetve annak hatására hallgatók hívták fel a figyelmet arra, hogy a hatalmi visszaélések jelzésére az MKE 2009-ben készült etikai kódexe, valamint intézményei nem megfelelőek.

Ahogy írják, „annak tudatában, hogy az elmúlt évtizedben komoly változások történtek a méltósághoz, az esélyegyenlőséghez és mindennemű zaklatáshoz való társadalmi viszonyunkban, Csanádi Judit rektor kezdeményezésére tavaly novemberben felállt egy új etikai kódexet megszövegező bizottság az egyetem hat oktatója, tanulmányi osztályvezetője, a hallgatói önkormányzat két képviselője, valamint az egyetem emberjogi ügyekben is járatos jogi referensének részvételével”.

A tíztagú bizottság szakemberekkel konzultálva, magyar és külföldi példákat tanulmányozva, a művészeti egyetemek speciális helyzetét figyelembe véve, valamint saját tapasztalatokat beépítve márciusra alkotta meg a szövegtervezetet, amelybe az egyetem hallgatóinak és oktatóinak véleményét is beépítették.

Az egyetem szerint az új kódex egy európai színvonalú felsőoktatási szabályzat, amely új intézményrendszert hozott létre a tágan értelmezett etikai kérdések kezelésre: pszichológus, kortárs segítő és mentor áll a jövőben az egyetemi polgárság rendelkezésére, akik a mediáció lehetőségét is igénybe vehetik.

Évente több mint száz szexuális erőszakot jelentenek az ausztrál egyetemeken

Az elmúlt öt évben több mint 500 zaklatásról és nemi erőszakot jelentettek be, azonban a tettesek többsége elkerülte a felelősségre vonást. Az ausztrál emberi jogi bizottságnak benyújtott jelentésében az End Rape on Campus Australia (EROC) jogvédő csoport által vizsgált esetekben mindössze hat erőszakoskodót zártak ki az érintett oktatási intézményekből.

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk” Közoktatás Székács Linda

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk”

Dél-Amerikába Magyarországról körülbelül 12-15 óra utazással lehet eljutni. Van, aki egy ilyen útra sosem vállalkozik, míg mások már tizenévesen nekivágnak a világnak. Ágó jelenleg Paraguayban, Anna tíz évvel ezelőtt Brazíliában töltött egy teljes tanévet cserediákként. Az élményeikről az Eduline-nak meséltek.