Ismét hat magyar egyetem került fel a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb, 2018-as felsőoktatási világrangsorára, amelyet ebben az évben is a Massachusetts Institute of Technology vezet. A hat szempont alapján összeállított listán Magyarországról a legjobb eredményt a szegedi egyetem érte el.
A magyar egyetemek közül a Szegedi Tudományegyetem érte el a legjobb eredményt a friss, csütörtök hajnalban nyilvánosságra hozott QS-világrangsorban: az intézmény megtartotta 501-550. helyét.
A listára felkerült az Eötvös Loránd Tudományegyetem (651-700. hely), a Debreceni Egyetem (651-700. hely), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (751-800. hely), a Pécsi Tudományegyetem (751-800. hely) és a Budapesti Corvinus Egyetem (801-1000. hely).
A londoni Quacquarelli Symonds cég hat szempont - a hallgatók aránya, a külföldi hallgatók és oktatók száma, a munkaadók véleménye, az intézményhez köthető tudományos munkák idézési gyakorisága és az akadémiai szféra megítélése - alapján készíti el felsőoktatási rangsorát 2004 óta. A tizennegyedik globális rangsorban 84 ország 959 felsőoktatási intézményét értékelték.
A QS az elmúlt években összeállította többek között az 50 évnél fiatalabb egyetemek, a legélhetőbb egyetemvárosok, Kelet-Európa, Közép-Ázsia, Latin-Amerika legjobb felsőoktatási intézményeinek rangsorát, de tematikus rangsorokat is készítenek, amelyekben több magyar egyetem - például az ELTE, a CEU, a Corvinus, a BME, a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetem, a Semmelweis - is rendre jól szerepel.
A világ legjobbjai közé került a magyar egyetem: itt a friss felsőoktatási rangsor
A Quacquarelli Symonds több nemzetközi felsőoktatási rangsorára is felkerült a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME). "A Műegyetem a hazai intézmények legjobbjaként hét szakterületen is az elit kategóriába került a csaknem 4500 felsőoktatási intézmény alkotta világrangsorban" - írja közleményében az egyetem. A brit Quacquarelli Symonds (QS) cég 2004 óta minden évben elkészíti a világ legjobb felsőoktatási intézményeinek nemzetközi rangsorát.
Ismét az MIT vezeti a listát
Ahogy az előző évben, úgy a 2018-as rangsor élén is a Massachusetts Institute of Technology áll, de a másik két dobogós helyen sem történt változás: a második ismét a Stanford, a harmadik pedig a Harvard.
A felsőoktatási rangsor élén - ahogy az előző években megszokhattuk - brit és egyesült államokbeli egyetemek állnak, a top tízbe került a California Institute of Technology, a Cambridge és az Oxford, a University College London, az Imperial College London és a University of Chicago. A tízes listán egyetlen kakukktojás van: a 10. helyet a svájci ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology szerezte meg.
A szingapúri egyetemek is egyre erősödnek: a 11. helyen a Nanyang Technological University, a 15. helyen a szingapúri nemzeti egyetem áll, olyan amerikai egyetemeket megelőzve, mint a Columbia, a Yale vagy a Johns Hopkins.
Itt a friss egyetemi rangsor: tarolt a nemzetközi listákon a CEU
Hét képzési területen is bekerült a világ legjobb felsőoktatási intézményei közé a Közép-európai Egyetem (CEU). A Quacquarelli Symonds szerdán hozta nyilvánosságra legfrissebb tematikus felsőoktatási rangsorait. "Az egyik legismertebb rangsorkészítő, a brit Quacquarelli Symonds (QS) évente rangsorolja mind a felsőoktatási intézményeket, mind képzéseiket. A legújabb képzési területekre lebontott lista alapján a CEU politikatudomány és nemzetközi tanulmányok programja a 42.