Visszavonhatatlanul plágiumnak minősítették a korábbi román kormányfő, Victor Ponta doktori disszertációját.
Miniszteri rendelettel megfosztották jogászdoktori címétől Victor Ponta volt román kormányfőt hétfőn, miután az újjászervezett Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) a múlt héten plágiumnak minősítette a szociáldemokrata politikus doktori disszertációját.
Mircea Dumitru oktatási miniszter azt követően adta ki a tudományos cím visszavonásáról szóló rendeletet, hogy a CNATDCU néhány napja elutasította Ponta óvását, amelyet a testület június 30-án kiadott, a plágium tényét megállapító első határozata ellen emelt.
Az új oktatási miniszter rendelete egy négyéves politikai botrány végére tesz pontot, Ponta ugyanis nem ismerte el a plágiumvádat és nem volt hajlandó lemondani a kormány éléről. Pontát nem sokkal miniszterelnöki kinevezése után, már 2012 júniusában plágiummal vádolta meg a Nature című brit tudományos lap, amely szerint a nemzetközi büntető törvényszékről írt jogi doktori disszertációjának több mint felét más szerzőktől vette át idézőjelek vagy lábjegyzetek használata nélkül.
Schmitt Pál a világ legnagyobb politikusi plagizálóinak toplistájára került
Helyezése egy olimpiai éremtáblázaton is pontszerzést jelentene. Csapatban valószínűleg előrébb végzett volna. Az egykori köztársasági elnök is szerepel a CNN politikusi plágium-toplistáján. Az amerikai hírcsatornát az inspirálta, ahogy a napokban Melania Trump, a republikánus elnökjelölt Donald Trump felesége szemrebbenés nélkül lopott el momentumokat Michelle Obama 2008-as beszédéből, mellyel a későbbi demokrata elnököt, Barack Obamát támogatta.
Ponta azzal védekezett, hogy a dolgozat írása idején még nem volt követelmény a hivatkozásokat a lap alján lábjegyzetben feltűntetni, forrásait pedig a disszertáció végén felsorolta.
Bár a tudományos címét kiállító bukaresti tudományegyetem is megállapította, hogy Ponta plagizált, azért őrizhette meg eddig doktori címét, mert tavaly decemberig a közméltóságok elleni plágiumvádakat egy olyan testület - az Országos Etikai Tanács (CNE) - volt hivatott vizsgálni, amely az oktatási miniszternek volt alárendelve, és amely többek között Pontát is "tisztára mosta" - ám a CNATDCU már nem volt megkerülhető.