Átalakul a Corvinus: mi vár az oktatókra? Felsőoktatás
Eduline

Átalakul a Corvinus: mi vár az oktatókra?

Alapítványi támogatás, az önköltséges hallgatók térítési díja, ösztöndíjprogramok, kutatási és egyéb projektek – ezekből a forrásokból működik majd az átalakítás után a Budapesti Corvinus Egyetem.

„A Budapesti Corvinus Egyetem finanszírozásának a fenntartóváltás után várhatóan a következő fontosabb elemei lesznek: fenntartó alapítvány által folyósított támogatás, hazai és nemzetközi önköltséges hallgatók által fizetett térítési díjak, egyéb, külső finanszírozással működő hallgatói ösztöndíjprogramok (pl. Stipendium Hungaricum program), hazai, uniós és vállalati forrásból finanszírozott kutatási és egyéb projektek. A hosszú távú fenntarthatóság garanciája a Budapesti Corvinus Egyetemet fenntartó alapítvány vagyona” – írta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének kérdésére az innovációs tárca.

A szakszervezet arra volt kíváncsi, hogyan érinti a hallgatókat és a dolgozókat a Budapesti Corvinus Egyetem átalakítása. Ahogy arról korábban beszámoltunk, 2019 július elsejétől egy állami alapítású alapítvány veszi át a Corvinus működtetését, 2020-tól állami ösztöndíjas férőhelyekre nem jelentkezhetnek a felvételizők, viszont létrehozzák a Corvinus-ösztöndíjat, amellyel az ígéretek szerint körülbelül annyian tanulhatnak majd tandíjmentesen, mint eddig.

Az innovációs minisztérium azt írta a PDSZ-nek, a fenntartóváltás után is minden alkalmazott (legyen oktató, kutató, tanár vagy adminisztratív munkatárs) foglalkoztatása az egyetemen zajlik. „Az egyetemen dolgozó alkalmazottak jogviszonya átalakul, a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény helyett a munka törvénykönyve lesz az irányadó az alkalmazottak foglalkoztatásával kapcsolatban, a nemzeti felsőoktatási törvényben szabályozott keretek változatlansága mellett. A státusz megváltozása nem fogja érinteni az egyetemi munkavállalás alapvető stabilitását. A jogszabályoknak megfelelően az egyetemen a fenntartóváltás után is biztosított lesz a munkavállalói érdekképviselet” – írták.

Hányan tanulhatnak ingyen a Corvinuson 2020-tól?

A jelenlegihez hasonló mértékben, évfolyamonként ezres nagyságrendben megmarad az ingyenes tanulás lehetősége a Budapesti Corvinus Egyetemen azt követően is, hogy alapítványi fenntartásúvá válik az intézmény - jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszteri biztosa az M1 aktuális csatorna keddi műsorában.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.