"Láttuk, hogyan vezetik az országot a diplomások": hol tanultak a kis pártok listavezetői? Felsőoktatás
Eduline

"Láttuk, hogyan vezetik az országot a diplomások": hol tanultak a kis pártok listavezetői?

Rengeteg kis párt állított országos listát - de vajon hol tanultak a listavezető politikusok? Megpróbáltuk kideríteni, ki hol szerzett diplomát vagy szakmai végzettséget - de akadt, aki nem volt hajlandó elárulni.

A tavaly alakult A Haza Nem Eladó Mozgalom (korábban RVMP, azaz Rendszerváltó Mozgalom Párt) a devizahiteleseket akarja megszólítani. Listavezetőjüknek, a 41 éves Kásler Árpádnak gépészi szakképzettsége van. Hat évig az Egyesült Államokban élt, munka mellett egy kaliforniai nemzetközi egyetem angol szakán tanult négy és fél évig. Megkeresésünkre azt mondta, hogy a képzést nem fejezte be, mert hazatelepültek a feleségével.

A Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM) nevének megfelelően a sportos és egészséges életmódot képviselné a parlamentben. 25 éves listavezetőjük, Pásztori Patrícia jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán tanul gyógyszerészetet - a bemutatkozójában azzal érvel, hogy rengeteg gyógyszer szedése kiváltható egészséges életvitellel.

A Zöldek Pártja ugyan 2006-ban alakult, de szűk támogatói bázisa miatt eddig nem kapott szerepet. A párt honlapjára az országos listáról csak egy politikus, Brezovich László életrajzát töltöttek fel, a listavezető Ács Lászlóról itt semmit sem tudtunk meg. Őt telefonon értük el: Ács azt mondta, hogy a Kossuth Lajos Tudományegyetem (a mai Debreceni Egyetem) magyar-történelem szakán végzett 1983-ban.

A 2009-ben alakult Összefogás Párt (nem tévesztendő össze a ma már Kormányváltás néven futó pártszövetséggel) elnöke Szepessy Zsolt, Monok volt polgármestere. Szepessy honlapját böngészve a "Magamról" résznél egy üres oldalt találtunk. Felhívtuk, így kiderült, hogy még a rendszerváltás előtt szerzett erősáramúberendezés-szerelői szakmát Nyíregyházán. Bevallása szerint annak ellenére nem ment egyetemre, hogy értelmiségi családból származik, hiszen "túlmozgásos fiatalember" volt, és más lehetőségeket keresett. Hozzátette azt is, hogy ettől még "nem butább, mint az átlag", és hogy az országot eddig mindig diplomások vezették, de "látjuk, hogyan".

Szepessy Zsolt

A legrejtélyesebb jelöltek

Sok kis párt jelöltjeiről szinte semmilyen információt nem találtunk az interneten - sőt, az egyik pártnak egyáltalán nincs is honlapja.

Az Együtt 2014 pártnak (nem összetévesztendő a Bajnai-féle párttal) Tiner György az elnöke. Ahogy az Index is megírta, nem sokat lehet tudni a formációról, egyelőre még honlapjuk sincsen (azt ígérték, ezen a címen lesz majd elérhető, de cikkünk írásakor nem találtunk semmit). Tinerről annyit lehet tudni, hogy Hagyó Miklós titkára volt, de hivatalos oldal híján nem tudtuk megkérdezni, hol tanult előtte.

A szintén tavaly alakult Új Dimenzió Párt elnöke Kovács Szabolcs, akiről életrajzot nem találtunk a párt erősen hiányos oldalán - az viszont kiderült, hogy WIFI-t telepítenének minden közterületre. Kovácsot telefonon sikerült elérnünk, így elmondta, hogy érettségivel rendelkezik. További kérdezősködésünkre hozzátette, hogy jelenleg egy osztrák magániskola levelező tagozatán tanul, részleteket viszont nem volt hajlandó elárulni.

A 2013-ban alakult Új Magyarország Párt honlapja is meglehetősen csonka, a jelöltekről semmit sem lehet kideríteni, a listavezető Táncsics Péterről is csupán egy homályos selfie-t tettek fel. Megpróbáltuk telefonon elérni, de nem kaptunk választ arra, milyen végzettséggel rendelkezik.

Két politológus és egy sportriporter

A Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) a Magyar Demokrata Fórum jogutódja. Elnöke, a 36 éves Makay Zsolt már tizenhat éve tagja az MDF-nek, illetve a JESZ-nek. Már párttagsága alatt, 2001-ben szerzett diplomát a Debreceni Egyetem politológia szakán, az egyetem politológia tanszékén óraadóként is dolgozott.

A Magyar Munkáspárt elnöke, a 60 éves Thürmer Gyula a hetvenes évek elején öt évig tanult a Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Egyetemén, ezután sokáig a Külügyminisztériumban és a moszkvai magyar nagykövetségen dolgozott, végül 1980-ban doktori fokozatot szerzett nemzetközi politikából.

Thürmer Gyula

A Független Kisgazdapárt (FKgP) 2002 óta most először méretteti meg magát, a formációt az egykor sportriporterként dolgozó Hegedüs Péter szervezte újjá. Az életrajzát nem találtuk a párt honlapján, így telefonon kerestük meg. Megtudtuk, hogy a Testnevelési Főiskola szervezői szakát végezte el 1976-ban, egy évvel később pedig újságírói oklevelet is szerzett, amely akkor még főiskolai papírnak számított.

Régi motorosok

Szili Katalin egykori házelnök az MSZP tagjaként politizált egészen a 2010-es önkormányzati választásig, ekkor kilépett a pártból, és sajátot alakított, akkor még Szociális Unió néven. 2013 végén alakult meg új pártja, a Közösség a Társadalmi Igazságosságért (KTI). Szili a Janus Pannonius Tudományegyetemen (a mai Pécsi Tudományegyetemen) 1981-ben végezte el a jogászképzést. Két évig tanult az Eötvös Loránd Tudományegyetemen humánökológiát, 2001-ben pedig ismét Pécsett szerzett diplomát, ezúttal politológiából.

Szili Katalin

A Magyarországi Cigány Párt (MCP) önálló pártlistát indított nemzetiségi lista helyett. A 49 éves listavezető, Horváth Aladár 1990 és 1994 között SZDSZ-es képviselő, ezt követően a Roma Parlament és az Országos Cigány Önkormányzat elnöke is volt. Diplomáját a Comenius Tanítóképző Főiskolán (2013-ig a Miskolci Egyetem, ma az Eszteházy Károly Főiskola része) szerezte meg 1987-ben tanító-népművelő szakon. Az életrajza szerint 1996-ban ösztöndíjjal tanult az amerikai Atlanta Egyetemen polgárjogi mozgalmakról.

A 2012-ben alakult Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártját (akkor még Magyarországi Szociáldemokraták Pártja - MSZDP) Schmuck Andor vezeti, iskolai végzettségéről csupán annyit lehet tudni, hogy középfokú üzleti képzésen vett részt.

Seres Mária Szövetségesei (SMS) párt listavezetője természetesen a 48 éves Seres Mária, aki a Civil Mozgalom elnökeként indult a 2010-es választásokon. A nyolcvanas évek elején magasépítői szakképesítést, majd 1989-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen építészmérnöki diplomát szerzett, 1992-ben pedig a posztgraduális mérnöktanári szakot is elvégezte ugyanitt.

Hol szerzett diplomát Orbán, Gyurcsány, Bajnai és Vona? Cikksorozatunk első részéből megtudjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!