Orbán: „a magyar felsőoktatás ne más országoknak képezzen szakembereket” Felsőoktatás
MTI

Orbán: „a magyar felsőoktatás ne más országoknak képezzen szakembereket”

A kormány nem az „el lehet innen menni”, hanem a „vissza lehet ide térni” pártján áll – jelentette ki Orbán Viktor a...

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, Fábián István, a Debreceni Egyetem rektora, Orbán Viktor miniszterelnök és Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia elnöke a Magyar Rektori Konferencia plénumának ülésén

A kormány nem az „el lehet innen menni”, hanem a „vissza lehet ide térni” pártján áll – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Rektori Konferencia (MRK) legfőbb döntéshozó szerve, a plénum ülésén a Debreceni Egyetemen.

A miniszterelnök beszédében hangsúlyozta, a kormány nem tekint ellenségként azokra, akik ideiglenesen elhagyják az országot, az azonban nem fogadható el, hogy a magyar felsőoktatás egyes szakokon más országoknak képezzen szakembereket. A kabinet célja, hogy itthon is megtalálják a számításukat azok, akik korábban más országokban kezdték el építeni a jövőjüket – emelte ki a kormányfő.

A miniszterelnök szerint önműködő és önfenntartó pénzügyi rendszerre van szükség a felsőoktatásban. Az egyetemi, főiskolai végzettségűeknek a saját befizetéseikből kell működésben tartaniuk a felsőoktatást, közpénzt pedig csak oda kell adni, ahol nem látszik más megoldás – hangsúlyozta. Hozzátette: egy rendkívül kedvezményes diákhitellel el lehet érni, hogy mindenki vállalni tudja saját tanulmányának költségeit.

A kormányfő egyúttal szükségszerűnek nevezte a felsőoktatás átalakítását, mivel az ágazatot az utóbbi időszakban a minőségi helyett a tömegképzés jellemzi.

Az ülésen részt vett Helena Nazaré, az Európai Egyetemi Szövetség (EUA) elnöke is, aki kijelentette, hogy a felsőoktatási intézmények autonómiája összefügg munkájuk minőségével. Kifejtette, hogy az egyetemi autonómia – mint az EUA elnöke kifejtette – szervezeti, pénzügyi, személyzeti és tanulmányi autonómiát jelent. Helena Nazaré az EUA legfontosabb feladatának nevezte, hogy az egyetemek érdekében befolyásolja az Európai Bizottság szakpolitikáját.

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter Eötvös József egykori oktatási minisztert idézte, amikor azt mondta: „erős tanítói rendre van szükség.” E célt szolgálja a felsőoktatás reformja is – tette hozzá a tárcavezető.

Balog Zoltán szerint az elmúlt két évben megkezdődött felsőoktatási változásokat a nemzeti, az egyéni és az intézményi érdek összehangolása vezérelte. Az emberi erőforrások minisztere bejelentette: olyan program készül, amelynek eredményeként az elkövetkező tíz évben megháromszorozzák, vagyis hatvanezer fölé emelik a hazánkban tanuló külföldi egyetemisták számát.

Mezey Barna, a A Magyar Rektori Konferencia elnöke, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora szerint bár vannak olyan intézmények, amelyek képesek fenntartani magukat, nem létezik olyan felsőoktatás – különösen Európában nem –, amelyből kivonul az állam. Hangsúlyozta, a felsőoktatás a jövő értelmiségének megteremtője, és nemcsak kitűnő szakemberképzőnek, hanem tudósképzőnek is kell lennie.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.