Ez a világ egyik legkülönlegesebb egyeteme Felsőoktatás
MTI

Ez a világ egyik legkülönlegesebb egyeteme

Több mint 800 év után ismét megnyitotta kapuit hétfőn az India északi részén lévő Nalanda Egyetem.

Az egyetemet az 5. században alapították, és az antik világ legjelentősebb tudományos központjai közé tartozott. Mintegy tízezren tanultak ott buddhista tanokat, történelmet, építészetet, orvostudományt és csillagászatot.

Az oktatás újraindulását még India korábbi elnöke, Abdul Kalam kezdeményezte. Hétfőn 15 diák kezdte meg itt tanulmányait, akiket több mint ezer jelentkező közül választottak ki. A világ számtalan pontjáról jelentkeztek. 

Az egyetem igazgatója a közgazdasági Nobel-díjjal kitüntetett Amartya Sen. "Az ókori egyetem egész Ázsiából vonzotta a tudósokat. Az oktatás újjáélesztése is egy pánázsiai kezdeményezés. A projektet támogatja Mianmar, Laosz, Kambodzsa, Indonézia, Brunei, Ausztrália és Új-Zéland" - mondta el Sen.

A Nalanda Egyetem egykori könyvtárának romjai. Nyolcszáz év után újraindul az oktatás

A Nalanda Egyetem legsikeresebb időszakában tízezer diákkal és kétezer oktatóval büszkélkedhetett. Koreából, Kínából, Tibetből, Indonéziából, Törökországból, Görögországból és Perzsiából érkeztek hallgatók. 

Az ókori egyetemet a 12. században rombolta le egy török hadsereg. Nalanda épp akkor pusztult el, amikor Bolognában, Párizsban és Oxfordban a második évezred kezdetén megalapultak az egyetemek. Az új kampuszt a Bihár államban lévő Radzsgirban építették ki, mintegy 12 kilométerre a történelmi helyszíntől.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Rendszerszintű beavatkozásra készülnek a magyar közoktatásban? Interjú Miklós Györggyel Közoktatás Kurucz Tünde

Rendszerszintű beavatkozásra készülnek a magyar közoktatásban? Interjú Miklós Györggyel

Szűk két héttel azután, hogy a kormány a KRÉTA-ban arról kezdte kérdezni a szülőket, hogy figyelembe vennék-e, ha készülne egy központi rangsor a gimnáziumokról és az általános iskolákról és beszámítana a kompetenciamérés eredménye a gimnáziumi felvételibe, a Fideszhez rengeteg szálon kötődő MCC már össze is állította a 100 legjobb gimnázium listáját. Hogy szülői szemszögből miért lehet aggasztó, hogy ha a kompetenciamérésnek tétje is van és milyen következménnyel járhat az iskolák rangsorolása, arról Miklós Györggyel, a Szülői Hang közösség egyik alapítójával beszélgettünk.