Nem szűnik meg a Nyugat-magyarországi Egyetem, csak átalakul – ezt határozottan jelentette ki az egyetem kancellárja és a miniszteri biztos is.
Csütörtökön Palkovics László bejelentette, tervezik, hogy több egyetemet és főiskolát is összevonnak. Az Index az államtitkárral készített interjú alapján határozottan állította, a Nyugat-magyarországi Egyetem megszűnik, Palkovics László a sajtótájékoztatón már azonban finomabban fogalmazott. A Nyugat-magyarországi Egyetem közleményt adott ki, melyben Solti Péter, az intézményirányítási és finanszírozási rendszer kialakításáért felelős miniszteri biztos, valamint Dinnyés Álmos, a Nyugat-magyarországi Egyetem kancellárja is megszólalt.
„Egyértelmű és több irányból, szakmai megfontolásokból megerősített tény: a Nyugat-magyarországi Egyetem átalakítására mindenképpen szükség van. Ezt nemcsak a fenntartó, hanem maga az egyetem, a felelősen gondolkodó, a helyzetet jól ismerő szakértők is így vélik. Szó nincs a NYME megszűntetéséről. Átalakításáról annál inkább. Úgy látjuk, hogy a jelenlegi, úgynevezett hálózatos, több várost átfogó egyetemi struktúra korszerűsítésre szorul. Olyan gazdaságos és jól működtethető, a XXI. század kihívásainak megfelelő működési formákat keresünk és vizsgálunk, amelyek képesek a források hatékony felhasználásával minőségi fejlődést elérni az oktatás és a tudományos kutatás területén” – mondta Solti Péter.
A miniszteri biztos azt is elmondta, a meghirdetett szakokra jelentkezők nyugodtak lehetnek, mert amilyen szakra jelentkeztek és ahová felvették őket, ott be is fejezhetik a tanulmányaikat.
„A NYME átalakítási terveinek előkészítése – az egyetem vezetésének a bevonásával – több hónapja elkezdődött, a működési módok, lehetőségek feltérképezése és a javaslatok jelentős része az intézményektől, illetve az intézmények érintett szervezeti egységeitől jöttek és jönnek majd, ez a munka még nem fejeződött be” – tette hozzá Solti.
Teljesíthető működési modellek kellenek
„A mi feladatunk, hogy megfelelő rálátással, az országos érdekeket összehangolva a helyi lehetőségekkel, megteremtsük az átalakítás legjobb formáit és módszereit. Nem szabad stratégiai döntéseket hozni úgy, hogy az érintetteket, mindenekelőtt az oktatási tevékenységet végzők véleményét nem ismerjük meg. Ezért is ez a széles körű konzultáció. A szakmailag elismert, elfogultságtól mentes projektcsapatoknak fel kell tudnia mutatni olyan működési modelleket, amelyek teljesíthetőek, és hosszabb távon is költséghatékonyan működtethetőek. Ez az egyik legfontosabb vezérelv, hogy magas színvonalú képzési rendszer alakulhasson ki az országban, így Nyugat-Magyarországon is. Nem a megszüntetés, hanem az átalakítás a célunk, hogy a mai és a jövendő tanulóink értékálló tudást kaphassanak a magas színvonalú oktatási intézmények és tudásmenedzsmentek közvetítésével”.
Az egyetem kancellárja bizakodó
Dinnyés Álmos, az egyetem kancellárja elmondta, határozottan azt tudja mondani, nem fog megszűnni az egyetem. „Ez év elején indult el egy szervezetfejlesztési folyamat, amelynek már kimutathatóak a pozitív eredményei. Ezen az úton szeretnénk tovább menni. Jelenleg is készül a Nyugat-magyarországi Egyetem stratégiája a lehetséges alternatívákra és az üzleti tervre, melyet folyamatosan egyeztetünk az államtitkársággal. A cél az, hogy megteremtsük az átlátható és nyereséges működés feltételeit, és mind pénzügyileg, mind szakmailag fejlődési pályára állítsuk a régió legnagyobb hagyományaival rendelkező, Magyarországon egyedülálló képzéseket biztosító egyetemét. Folyamatosan tárgyalunk az ország meghatározó vállalataival, stratégiai partnerségeket alakítunk ki, duális képzéseket indítunk, magyarul fejlesztünk minden téren” – mondta a kancellár.
Azt is elmondta, vannak karok, amelyek már kinyilvánították távozási szándékukat, azt pedig még vizsgálja az Emmi és az egyetem, hogy gazdaságilag és a fenntarthatóság szempontjából van-e értelme átcsoportosítani a képzéseket más intézményekhez. Az egyetemnek augusztus 25-ig kell leadnia a működési modelleket, amikről a minisztérium fog dönteni, egyeztetve az intézményi vezetőkkel.
Nagy változások jönnek
„Az augusztus az egész magyar felsőoktatásban az egyeztetésekről, a jövő stratégiájának kidolgozásáról szól majd. További változások, a felsőoktatás jellegéből adódóan várhatóan legkorábban 2016/17-es tanévtől történhetnek. Biztos pont az erős és országosan egyedülálló erdészeti és faipari, a közgazdasági (ideértve a helyi és regionális igényeket kielégítő turizmus-vendéglátás), a csecsemő és kisgyermeknevelő, valamint az óvodapedagógus képzés” – mondta.
„El kell ismerni, hogy a kollégák körében van bizonytalanság, ezért őket, a Nyugat-magyarországi Egyetem jelenlegi hallgatóit és az ide jelentkezőket szeretném megnyugtatni, hogy az egyetem jövője biztos, a képzések, a felvételi eljárások és a kutatási tevékenység tovább folytatódnak. Minden munkatársam nevében mondhatom, hogy folyamatosan azon dolgozunk, hogy az egyetem még jobb gazdasági helyzetben tevékenykedjen a jövőben, még többet adhassunk a hallgatóknak, a szüleiknek, Sopron városának, a régiónak és Magyarországnak” – zárult a közlemény.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |