Több tucat oktató állása került veszélybe a Miskolci Egyetemen Felsőoktatás
Czervan Andrea

Több tucat oktató állása került veszélybe a Miskolci Egyetemen

Akár hetven oktató állása is veszélybe kerülhet a Miskolci Egyetemen, amely 1,7 milliárd forintot kénytelen spórolni az állami támogatás drasztikus csökkenése miatt. Az eduline információi szerint a létszámleépítés részleteiről csütörtökön dönt a szenátus. Vannak, akiket fizetés nélküli szabadságra küldenek majd, mások csökkentett munkaidőben dolgozhatnak tovább.

1,7 milliárd forint - ennyit kell megspórolnia a Miskolci Egyetemnek, amelynek állami támogatása egy év alatt majdnem negyedével csökkent. 2011-ben még 6,66 milliárd forint állami apanázst kapott az intézmény, tavaly már csak 5,89, az idén pedig 4,5 milliárd forintot.

Az egyetem a bér- és járulékköltségeken faragna. Május 7-én jelentették be, hogy az oktatási egységekben legalább tíz, a többi gazdálkodási egységben minimum húsz százalékkal csökkentik a bérköltségeket. Információink szerint arról, hogy pontosan hány embert kell elbocsátani, csütörtökön dönt a szenátus. Kérdéseinkkel megkerestük Patkó Gyula rektort, aki megerősítette, hogy az intézmény költségcsökkentő lépéseket kényszerül tenni, részleteket azonban nem árult el.

Az eduline becslései szerint a tízszázalékos bérmegtakarítás akár hetven oktató állását is veszélybe sodorhatja - a létszám persze attól is függ, hogy alacsonyabb vagy magasabb fizetési kategóriába tartozó munkatársakat küldenek el. 

Az egyetem a 10-20 százalékos bérmegtakarítás nagy részét más módszerekkel próbálja majd "kiváltani" - lesznek, akik csökkentett munkaidőben dolgoznak tovább, másokat fizetés nélküli szabadságra küldenek, a szükséges szolgálati idővel rendelkező oktatókat nyugdíjazzák, emellett tanszékeket is összevonhatnak.

A Miskolci Egyetem oktatói létszáma az elmúlt másfél évben is folyamatosan csökkent: 2012 tavaszán negyvennégy dolgozót, közük kilenc oktatót küldtek el, a novemberi - 278 millió forintos - zárolás sem tett jót az egyetem pénzügyi helyzetének, akkor azonban átcsoportosításokkal még el tudták kerülni a leépítéseket.

Egyre kevesebben dolgoznak a Miskolci Egyetemen
2012 januárjában még 1487-en dolgoztak az intézményben - közülük 718-an oktatók, kutatók -, addig 2013 januárjában már csak 1384-an, közülük 679-en vettek részt oktatási, kutatási feladatokban.

Az ELTE és a Corvinus is megérezte a forráskivonást

Nem a Miskolci Egyetem szenátusa az egyetlen, amely a közelmúltban elbocsátásokról döntött. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara március elsejével a 62 év felettiek 40 százalékát, 21 oktatót nyugdíjazott, további tíz, félállásban dolgozó oktatót pedig fizetés nélküli szabadságra küldtek az év végéig. Több népszerű oktató, többek között Nádasdy Ádám, Margócsy István és Kálmán László is kénytelen volt elbúcsúzni az állásától. Az elbocsátott oktatók egy része professor emeritusként folytathatja az oktatást, fizetést azonban egyelőre nem tudnak adni nekik.

Az ELTE-n és a Corvinuson is élőlánccal tiltakoztak az elbocsátások ellen

A Budapesti Corvinus Egyetem szenátusa február 11-én döntött a 15 százalékos költségcsökkentésről. Az intézmény állami támogatása - a Miskolci Egyeteméhez hasonlóan - 25 százalékkal csökkent.

A Nyíregyházi Főiskoláról 70 alkalmazottat küldenek el az idén: 2008 óta az alkalmazottak ötödétől kellett megválniuk, a béren kívüli juttatásokat is már évek óta csökkentik. A jelentkezők számának visszaesése miatt a szláv nyelvi szakokat – a hallgatók szakirányként az oroszt, az ukránt és a ruszint választhatták – már nem indították el.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.