Mennyi támogatást kapnak a munkanélküli pályakezdők? Felsőoktatás
Horváth Dóra

Mennyi támogatást kapnak a munkanélküli pályakezdők?

Most diplomáztál, de még nem találtál állást? Az államtól nem sok segítségre számíthatsz, fizetnivalód azonban annál több lesz majd – különösen, ha korábban diákhitelt is felvettél. Utánajártunk, pályakezdő munkanélküliként milyen lehetőségeid vannak.

Friss diplomás munkanélküliként nem árt, ha a legrosszabbra készülsz fel. Ha korábban még soha nem volt bejelentett munkaviszonyod, hiába fordulsz a lakóhelyed szerinti illetékes munkaügyi hivatalhoz – nyilvántartásba vesznek ugyan, pályakezdőként azonban semmilyen anyagi támogatást nem kapsz.

A jelenlegi jogszabályok szerint álláskeresési járadékban csak az részesülhet, aki a munkanélkülivé válását megelőző öt évben legalább 360 nap munkaviszonyt tud igazolni – ebben az esetben három hónapig a járadékalap hatvan százalékát fizeti az állam. Jó hír, hogy a jogosultsági időbe a diákmunka is beleszámíthat, de csak akkor, ha nem alkalmi munkavállalóként vagy megbízási szerződéssel dolgoztál.

Egészségbiztosítás

Ha álláskeresési járadékot nem kapsz, az egészségbiztosítási járulék befizetéséről is magadnak kell gondoskodnod. A diákigazolványod érvényességének lejárta után még 45 napig veheted igénybe ingyen az orvosi ellátást – ha tehát október 31-ig volt érvényes a diákod, december 16. után már mindenképpen be kell fizetned az egészségbiztosítási járulékot.

A havonta 5100 forintos összeg befizetéséhez szükséges adatlapot a NAV ügyfélszolgálatáról vagy az adóhivatal honlapjáról szerezheted be. A lakóhelyed szerinti illetékes önkormányzat átvállalhatja a járulék befizetését – ezt a támogatást szociális alapon igényelheted, segítségnyújtásra azonban egyetlen önkormányzat sem kötelezhető.

START-kártya

START-kártyát csak akkor igényelhetsz, ha korábban semmilyen munkaviszonyod nem volt – ebbe még a megbízási vagy vállalkozói szerződéssel és egyéni vállalkozóként végzett tevékenység is beletartozik.

START-kártyát csak a huszonöt, felsőfokú végzettségűek esetében harminc évnél fiatalabbak igényelhetnek, és mivel az okmány az egyetemet, főiskolát végzettek esetében csak egy évig érvényes, érdemes közvetlenül a munkaszerződés aláírása előtt beszerezned.  Ezzel elsősorban a leendő munkaadód jár jól, ugyanis jelentős járulékkedvezményt vehet igénybe – így te is előnnyel indulsz a munkaerőpiacon

Diákhitel

A diákhitel törlesztését a hallgatói jogviszonyod megszűnését követő negyedik hónaptól kezdve mindenképpen el kell kezdened. A törlesztés harmadik évétől kezdve a részletek a két évvel korábbi jövedelmedhez igazodnak – nagy bajba kerülhetsz tehát, ha az első munkahelyeden jól kerestél, mára azonban elvesztetted az állásod, vagy egy rosszabbul fizető céghez igazoltál át.

A törlesztés felfüggesztését csak ún. sajátos élethelyzetben (pl. gyes, gyed ideje alatt) kérheted, munkanélküliként azonban lehetőséged van arra, hogy könnyített törlesztőrészletet kérj. Ebben az esetben a mindenkori minimálbér hat százalékát, jelenleg 4140 forintot kell befizetned. Így persze a futamidő növekszik majd.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.