Miért tüntetett a Hallgatói Hálózat? Ezt gondoljátok az egyetemfoglalásról Felsőoktatás
Eduline

Miért tüntetett a Hallgatói Hálózat? Ezt gondoljátok az egyetemfoglalásról

A hét felsőoktatási eseménye a Hallgatói Hálózat szerdai tüntetése és az ELTE jogi karának "elfoglalása" volt. Van, aki egyetért az egyetemistákból és oktatókból álló csoport követeléseivel, mások nem értik, miért vonultak utcára a diákok. A kommentekből válogattunk.

Eddig sem lehetett "ketteskékkel" egyetemre menni, legalábbis nem államilag finanszírozott képzésre: volt, ahol hatszoros volt a túljelentkezés és így magasak a ponthatárok. Én kitűnőre érettségiztem, és addig is majdnem kitűnő voltam, két emelt szintű érettségim és nyelvvizsgám volt - pedig már a középiskola mellett is dolgoztam -, mégis éppen hogy befértem az államilag támogatott képzésre. Most nem férnék. Elfogadhatatlannak tartom, hogy míg a gazdagabb rétegek könnyedén kifizetik a különórát, a nyelvvizsga díját, a tandíjat, a szegényebb fiatalok, akiket a családja nem tud támogatni, önhibájukon kívül még hátrányosabb helyzetbe kerülnek. Vagy nem tudnak nekik tetsző pályát választani a keretszámcsökkentések miatt (amelyek pont a piaci igényekkel szembe mennek). Vagy állami támogatottként még inkább lemaradnak azokkal szemben, akik a diploma után külföldre mehetnek egy időre. Vagy a diákhitel miatt ismét csak kevesebb pénzük marad. A már bejutottak pedig egy dologért tüntetnek: a többiekért!

Egyébként a keretszámváltozás nem is hat ki a már bejutottakra. Akkor ők miért is tüntetnek?

"Egyébként a keretszámváltozás nem is hat ki a már bejutottakra. Akkor ők miért is tüntetnek?" Miért?! Feltételezem, szolidaritásból!

Ez elképesztő! Én levelezőn végeztem a tanulmányaimat munka mellett, és bár 435 pontom volt, fizetős közgáz képzésre tudtam csak járni. Persze azt eddig is tudtam, hogy ha gépészmérnöknek jelentkeztem volna, akkor lett volna A-L-Á képzés, de ezen a szakon nincs, ahhoz pedig, hogy gépészmérnök legyek, már a középiskolában is tudatosan a fizikára és erős matekra kellett volna készülnöm. Mivel ezt egy beruházásnak tekintettem, felvettem a diákhitelt is, most fizetem is vissza. De a mostani diákok meg ez ellen tüntetnek? Ők nem akarnak fizetni. Nem akarnak dolgozni, de nem is akarnak hitelt felvenni. Akkor mit akarnak? Mindent ingyen megkapni? És még a felvételi keretszámok ellen tüntetnek? Ez felháborító! Miért nem akarnak mindjárt havi 200 ezret kapni, hogy tanulnak?

Egyeseknek - látom - tényleg nagyon fáj, hogy így már nem lehet itthon tök ingyen tanulni, aztán kimenni külföldre dolgozni. Én is idén jelentkezem, de nem állok ki hisztizni a térre azért, mert nem akarnak ingyen tanítani. Másrészt meg van egy olyan érzésem, hogy a következő kormány első intézkedése amúgy is az lesz, hogy rögtön eltörli ezt az egészet.

Egyetértesz? Nem értesz egyet? Írd meg kommentben. Saját történeted van? Küldd el az [email protected]!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.