Így szerezhettek diplomát ingyen: külföldi egyetemek tandíj nélkül Felsőoktatás
Eduline

Így szerezhettek diplomát ingyen: külföldi egyetemek tandíj nélkül

Erasmus helyett vagy után külföldi diplomát szereznétek skandináv, német vagy skót egyetemeken? Több európai országban ingyenes a felsőoktatás: mutatjuk, melyekben.

Külföldön tanulnátok? Cikksorozatban gyűjtöttük össze a legfontosabb infókat

Ausztria és Németország

Tavaly óta már Németország egyetlen tartományában sincs tandíj az állami egyetemeken, viszont félévente 150-250 eurót (46-77 ezer forintot) kell fizetni tanulmányi hozzájárulásként, amely fedezi az egyetemi szolgáltatások költségét, és van, ahol tömegközlekedési bérletet is kaptok érte. Számítsatok rá, hogy havonta 500-800 euróra (155-248 ezer forintra) lesz szükségetek attól függően, hogy koliban vagy albérletben laktok.

Ausztriában szemeszterenként mindössze 17,5 eurós (5400 forintos) regisztrációs díjat kell fizetnetek. A képzési időn túl két félévig tanulhattok ingyen alap- és mesterképzésen is. Bécsben 600-800 euróval (186-248 ezer forinttal) kell számolnotok havonta. A németországi továbbtanulásról itt, az osztrák felsőoktatásról pedig itt olvashattok részletesen.

Skandináv országok és Finnország

EU-s állampolgárként a skandináv országokban sem kell fizetnetek, a megélhetés viszont nem olcsó: Dániában havi 4900-6400 koronára (203-266 ezer forintra), Svédországban 6000-9250 koronára (198-306 ezer forintra), Norvégiában pedig 9000 koronára (303 ezer forintra) lesz szükségetek. Pályázhattok ugyanakkor ösztöndíjakra, vagy dolgozhattok részmunkaidőben. A dán felsőoktatásról itt, a svéd rendszerről itt, a norvég egyetemekről pedig itt olvashattok.

Finnországban is ingyenes a felsőoktatás, havonta 700-900 euróból (217-279 ezer forintból) jöhettek ki. Részletes összefoglalónkat itt találjátok.

Skócia és Görögország

Skóciában az alapképzést végezhetitek el ingyen, a mesterszakokért már fizetni kell. A megélhetés ugyanakkor itt a legdrágább: havonta 900 fontos (385 ezer forintos) költséggel kell számolnotok. A skót felsőoktatásról itt olvashattok részletesen. Görögországban is az alapképzések tandíjmentesek, a családotok anyagi helyzetétől függően pedig ingyenes szállást és étkezést is kaphattok - a részleteket itt találjátok.

Meddig jelentkezhettek a különböző országok egyetemeire? Itt nézhetitek meg a határidőket.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.