Köztársasági ösztöndíj 2012: itt vannak a legfontosabb tudnivalók Felsőoktatás
Eduline

Köztársasági ösztöndíj 2012: itt vannak a legfontosabb tudnivalók

Várhatóan egy-másfél hónap múlva jelenik meg a 2012/2013-as köztársasági ösztöndíj pályázati kiírása - hogy könnyebb legyen a jelentkezés, összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Malacpersely

Mikor írják ki a 2012/2013-as pályázatot?

Tavaly április végétől lehetett jelentkezni köztársasági ösztöndíjra, akkor jelent meg a kiírás a kormányzati honlapon – valószínűleg idén is április végén vagy május elején startol a pályázat.

Hányan kaphatnak ösztöndíjat?

Minden egyetemen és főiskolán ugyanolyan képlet alapján számítják ki a köztársasági ösztöndíjasok létszámát. Intézményenként legalább egy hallgató kaphatja meg az ösztöndíjat, maximum az államilag támogatott, nappali tagozaton, alap-, mester- vagy osztatlan szakon tanulók 0,8 százaléka. Ebben a tanévben a Budapesti Corvinus Egyetemen például 81-en, a Szolnoki Főiskolán 6-an, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen pedig 135-en lettek ösztöndíjasok. A 2011/2012-es ösztöndíjasok létszámáról itt olvashattok.

Mennyi pénz jár havonta?

Tíz hónapon keresztül utalják az ösztöndíjat – ennek összege a 2011/2012-es tanév első félévében havi 34 ezer forint volt.

Mi alapján döntenek az ösztöndíjról?

Csak azok pályázhatnak köztársasági ösztöndíjra, akiknek van legalább két lezárt félévük – ez azt jelenti, hogy elsőévesként esély sincs az ösztöndíj elnyerésére. Fontos feltétel az is, hogy két félév alatt legalább 55 kreditet kell összegyűjteni.

Az egyetemek és főiskolák általában azokat a hallgatókat választják ki, akiknek több nyelvvizsgájuk van, tudományos lapokban publikálnak, indulnak az OTDK-n, önkéntes munkát végeznek, sőt az elbíráláskor a közéleti és sportteljesítményt is figyelembe veszik, ezen az összpontszám tíz százaléka múlhat.

Persze mindenről igazolást kell vinni: a tudományos publikáció, a nyelvvizsga-bizonyítvány, a versenyeredményekről szóló oklevél és az index másolatát, de az önkéntes vagy közösségi munkáról is kell szerezni valamilyen hivatalos dokumentumot. Emellett legalább egy-két egyetemi tanártól vagy akadémikustól kell ajánlást kérni, ezt szintén csatolni kell a pályázathoz.

Felsőfokú szakképzésen tanulók is pályázhatnak?

felsőfokú szakképzésen tanulók nem pályázhatnak, az ösztöndíjat csak alap-, mester- vagy osztatlan szakosok kaphatják meg.

Kaphatnak-e tanulmányi ösztöndíjat a köztársasági ösztöndíjasok?

A tanulmányi ösztöndíjat külön kezelik az egyetemek és főiskolák, vagyis a havi 34 ezer forintos köztársasági ösztöndíjon felül megkapod az előző félévi eredményeid után járó ösztöndíjat is.

Hova kell elküldeni a pályázatot?

A pályázatot minden évben az adott egyetemnek vagy főiskolának kell elküldeni, a határidő általában július első napja, pontos információkat azonban a felsőoktatási intézmények honlapján találhattok, de érdemes megkérdezni a tanulmányi osztályt is. Az intézményekben augusztus elejéig kell elbírálni a pályázatokat, ekkor küldik el a kiválasztott hallgatók névsorát az erőforrás-minisztériumba.

Akkor is jár az ösztöndíj, ha megszűnik a hallgatói jogviszony?

Nem, ezért végzős hallgatók nem is pályázhatnak. Azok viszont megkaphatják az ösztöndíjat, akik az első félévben végeznek alapszakjukon, de – a keresztféléves felvételire jelentkezve – a második félévben elkezdik a mesterszakot.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.