Külföldi továbbtanulás szempontjából a szomszédos Ausztria továbbra is a legnépszerűbb a magyar fiatalok körében, többek között az ingyenes képzések miatt. Ez viszont nem jelenti azt, hogy anyagilag is könnyű lenne ott egy magyar hallgató élete.
Az osztrák felsőoktatási intézmények továbbra is széles körben kínálják német és angol nyelvű képzéseiket. Graz, Innsbruck, Salzburg mellett a legtöbb egyetem Bécsben található.
A német nyelvű képzésekért nem kell fizetni, mindössze egy 17,5 eurós regisztrációs díjat kell fizetnie a leendő hallgatóknak félévente. Amennyiben nem sikerül az ideális képzési idő, valamint plusz két féléven belül diplomát szerezni, onnantól félévente már 364 eurós tandíjat kell fizetni.
Bécsben az élet nem olcsó, a minimális igényeket 600-800 euróval lehet letudni egy hónapban, legfőképp akkor ha sikerül kollégiumot találni. Ezek havi díja 250-350 euró között mozog, az albérletek díja már 500 euró közelében mozog. A bécsi tömegközlekedési diákbérlet 75 euró, az élelmiszer hasonló költséggel jár, mint Magyarországon. A vidéki felsőoktatási intézményekben némileg kedvezőbb a helyzet, a kollégiumok 200-300 euró között kínálják az ágyakat.
A diákmunkával okosan kell bánni, ugyanis tényleg nem mehet a tanulás rovására, elég nehéznek számít főleg az első két félév, amíg egy magyar hallgató felveszi a tempót. Három kategória van, amit elvállalhat egy hallgató:
- heti 10 órás munka (Geringfügig - adómentes), amivel legfeljebb 376 eurót lehet keresni,
- a heti kevesebb mint 38,5 órás, vagyis részmunkaidős foglalkoztatás részben adómentes (Teilzeit) formában havonta 376-1000 eurót lehet keresni, de évi 11 ezer felett adóköteles
- A teljes idejű, 38,5 órás heti foglalkoztatással már adózni kell, de havonta 1000-2700 eurót is meg lehet keresni bruttó áron. Nem mellékes, hogy Ausztriában évi 12+2 fizetés van, ennek egyik része a hagyományos kereset a 13. hónapra, ehhez jön hozzá végül az évi bécsi átlagkereset (~1300 euró)
Forrásként a Magyar Diákok Egyesületének tájékoztatóját használtuk.
Az általános felvételi jelentkezést június 15-ig kell előkészítsétek, ekkor indul a hivatalos felvételi időszak, amely szeptember első hetében zárul. A legnépszerűbb bécsi egyetemre már március 1-től jelentkezhettek az egyetem saját rendszerén, az U:SPACE-en keresztül, a többi intézmény is megnyithatja a jelentkezést az általános eljárás megkezdése előtt.