Ha minden így marad, biztosan nem jönnek haza a külföldön tanuló fiatalok Felsőoktatás
Eduline

Ha minden így marad, biztosan nem jönnek haza a külföldön tanuló fiatalok

10 ezer diák tanul külföldi felsőoktatási intézményben, és könnyen lehet, hogy többségük sosem jön már haza.

A jelenlegi magyarországi munkakörnyezet, a lehetőségek, a közhangulat nem túl vonzó egy külföldi egyetemen szocializálódott, ifjú pályakezdőnek - ezt a sommás következtetést vonja le az Engame Akadémia abból a kutatásból, melyet nemrég 500, külföldön tanuló magyar egyetemista körében készítettek.

Az is kiderült, miért hagyják el az országot azok, akik inkább a külföldi továbbtanulást választják. Ebben szerepet játszik a hazai felsőoktatás alacsony színvonala, túlzott elméletorientáltsága, illetve az elavult tananyag. A hazai közhangulatot is taszítónak találják a kint tanuló diákok.

A külföldön tanuló és az elmúlt években végzett magyarok több mint 40 százaléka tervez ugyan hazaköltözni a jövőben, ám túlnyomó többségük még nem tudja, mikor lépné ezt meg. A megkérdezettek 30 százaléka egyértelműen külföldön képzeli el a jövőjét, további 30 százalék pedig bizonytalan.

A kintmaradás mellett a megkérdezett diákok többnyire anyagi okokat jelöltek meg, a hazaköltözés mellett pedig csak olyan érzelmi indokot tudtak felhozni, mint a család és a barátok közelsége.

Az Engame 2010 óta készít fel diákokat a külföldi felsőoktatásra, az akadémia célja most pedig az, hogy közülük minél többet vissza is hozzanak a diplomaszerzés után. Ezért mérték fel, mit kéne tenniük a cégeknek, hogy visszacsábítsák a diplomásokat. A kutatásból egyértelműen kiderül, hogy a diákok számára a munkahelyválasztással kapcsolatban a jó munkahelyi hangulat, a kreatív, változatos feladatok és az előrelépési lehetőségek a legfontosabbak - vonta le a következtetést az akadémia.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!