Hogyan lehet átjelentkezni egy másik egyetemre? A legfontosabb tudnivalók Felsőoktatás
Eduline

Hogyan lehet átjelentkezni egy másik egyetemre? A legfontosabb tudnivalók

Meggondoltátok magatokat, és inkább máshol folytatnátok a tanulmányaitokat? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogyan lehet másik intézménybe átjelentkezni: júliusban még beadhatjátok a kérelmet.

Ha egyetemet, főiskolát szeretnétek váltani, olyan szakra kérhetitek az átvételeteket, amely a jelenlegi szakotokkal azonos képzési területhez tartozik.  Az átvétel csak azonos vagy alacsonyabb képzési szintre történhet, tehát ha alapképzésre jártok, csak másik alapképzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkezhettek. A kérelem benyújtásának határideje általában július közepe-vége, a részleteket az adott kar honlapján találtok.

A karok döntenek

Az átjelentkezéssel nem vesznek el a már megszerzett kreditek: a kérelemmel együtt be kell adnotok az elvégzett kurzusok tematikáját, amely alapján a kreditátviteli bizottság dönti el, hány kreditet számítanak be az új intézményben. Állami ösztöndíjas képzésre csak akkor lehet átjelentkezni, ha az adott szakon maradtak támogatott helyek, és ha a hallgató a felvételin pontszáma alapján bekerült volna. Kizáró ok, ha elbocsátás vagy fegyelmi úton való kizárás miatt megszüntették a hallgató jogviszonyát.

Azt, hogy pontos milyen feltételeknek kell megfelelni, a felsőoktatási intézmények határozzák meg, sőt az egyes karok is más-más feltételeket szabhatnak. A kérelmet a tanulmányi osztályon kell leadni, és általában a kari tanulmányi bizottság bírálja el.

Mindenhol kérnek hallgatóijogviszony-igazolást, valamint igazolást az elhasznált állami ösztöndíjas félévek számáról, és csatolni kell az elvégzett kurzusok tematikáját, a nyelvvizsga-bizonyítványok fénymásolatát és az index tanulmányi osztály által hitelesített fénymásolatát is.

Van, ahol kötelező az aktív hallgatói jogviszony a kérelem beadásakor, van, ahol a passziváló hallgatókat is befogadják. A legtöbb egyetemen, főiskolán feltétel bizonyos számú kredit, illetve félév elvégzése és egy meghatározott tanulmányi átlag elérése. A kérelem elbírálásáért általában 2-5 ezer forintot kell fizetni, néhány intézményben azonban ingyenes az eljárás.

30-60 kreditet kell elvégezni

A győri Széchenyi István Egyetemre más európai uniós országok felsőoktatási intézményeiből is át lehet jelentkezni. A hallgatónak a kérvény beadásának napjáig alap- vagy osztatlan képzés esetében legalább 30, mesterképzés esetén legalább 15 kreditet kell szereznie.

Az Óbudai Egyetemen a karok határozzák meg az átvétel szabályait: a Keleti Károly Gazdasági Karon például két aktív félévvel és legalább 30 beszámítható kredittel kell rendelkezni. Abszolutóriumot az új intézményben csak az kaphat, aki a kreditek minimum 40 százalékát ott szerezte meg. A Pécsi Tudományegyetemen is legalább két félév és 30 kredit a követelmény.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemre a beiratkozás félévében és később is át lehet jelentkezni. Az abszolutóriumhoz a kreditek legalább felét, de legalább 30 százalékát kell az ELTE-n megszerezni.

A Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán legalább 60 kredit és 4,0-s átlag a feltétel. Emellett a felvételi pontszámnak el kell érnie a kérelem évében meghatározott ponthatár legalább 90 százalékát. A Közgazdaságtudományi Karon hasonlóak a követelmények, itt azonban elég a hármas átlag is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.