Hoffmann Rózsának is volt pótvizsgája, de nagyon szégyellte magát Felsőoktatás
Szabó Fruzsina

Hoffmann Rózsának is volt pótvizsgája, de nagyon szégyellte magát

Az újságírókat megdorgálta, az egyetemeket megdicsérte, annak pedig külön örült, hogy a Közgázt már nem Marx Károly Közgazdasági Egyetemnek hívják. A Budapesti Corvinus Egyetemen előadást tartó Hoffmann Rózsa azt is bevallotta: egyszer neki is volt utóvizsgája.

Fegyelmezetten hallgatták, sőt – visszafogottan ugyan, de – meg is tapsolták Hoffmann Rózsa szerda esti előadását a Corvinus hallgatói. Az oktatási államtitkár a felsőoktatás átalakításáról beszélt a Közgazdászok a Közpolitikában nevű diákszervezet rendezvényén, de az egyetemmel kapcsolatos részletes minisztériumi tervekről mélyen hallgatott.

Pedig a III-as előadóban üldögélő nyolcvan-száz egyetemistát ez az egy téma érdekelte volna igazán. Egyikük az államtitkár érkezése előtt az eduline-nak azt mondta, csodálkozik, hogy a terem csak félig telt meg, arra számított, hogy sokan eljönnek majd, bár „Hoffmann Rózsa nem túl népszerű most errefelé”.

Az egyenesen az új tárcavezetőt és nevet kapott Emberi Erőforrások Minisztériumának értekezletéről érkező államtitkár már az előadása elején leszögezte, túl sok újdonságot nem fog mondani, egyúttal megdorgálta a sajtót, mert mindig „felkapnak egy-egy témát kiragadva a környezetéből”, végül „előáll a helyzet, hogy a fától nem látjuk az erdőt”, szerinte így van ez a felsőoktatással is.

Hogy kerülnek ide az 56-os disszidensek?

„Nagyon ügyes módon, csalafinta módon valaki kitalálta, hogy ez röghöz kötés, azóta is hozzátapadt ez a szó. Ha kicsit nyersebben akarnék fogalmazni, akkor azt mondhatnám, hogy hazug módon” – mondta a hallgatói szerződésekről, majd azonnal megnyugtatta a corvinusosokat, hogy rájuk már nem vonatkozik az új szabály.

Nyílt levél
A BCE HÖK és a Hallgatói Hálózat corvinusos csoportja közös levelet fogalmazott meg, amelyet az előadás végén átadtak az oktatási államtitkárnak. "Sajnálattal látjuk, hogy hónapok óta bizonytalanság uralkodik körülöttünk. Bár többször felmerült és mindig megcáfolásra került a Corvinus megszüntetése, feldarabolása, a hallgatóság még sincs tisztában azzal, hogy mi történik valójában. Az egyetem polgárainak azonban joguk van ismerni, hogy hogyan alakul a Corvinus sorsa, és ezt milyen szempontok alapján, kik és mikor döntik el" - írják. A teljes levelet itt olvashatjátok el.

Hozzátette: nem titok, hogy az Európai Bizottság vizsgálja a hallgatói szerződéseket, de egyelőre bizonytalanok, mert az Európai Unióban erős alapelv a munkaerő szabad áramlása, de a friss diplomások elvándorlása más országokban is problémát jelent. „Napirenden van a téma, én optimista vagyok. Gazdag országok is jelezték, hogy nem jó, hogy sokat költenek felsőoktatásra, aztán a friss diplomások más országokban kezdenek dolgozni” – mondta.

A diákhitelről - mindenki meglepetésére - az 56-os magyar disszidensek jutottak eszébe, „akik közül nagyon sokan Svédországba menekültek, diákhitelt vettek fel, lediplomáztak, vért izzadva, és harminc-harmincöt éven keresztül nagyon kicsi részletekben fizették vissza a hitelt, és sokan nagyon szép karriert futottak be” – mondta.

Szigor, szigor, szigor lesz

„Én öt év alatt végeztem el az egyetemet, utóvizsgám nekem is volt, csak egy, de én szégyelltem magam” – tért át a lemorzsolódó és a túlfutó egyetemisták problémáira, majd hozzátette, kudarc, hogy nem tudott sikeresen harcolni azok ellen, akik azt akarták elérni, hogy „hadd szórakozzanak még az egyetemisták sokáig az egyetemen”.

A szervezők ezután felolvasták az egyetemisták kérdéseit. Mi az a felsőoktatási pólus? Miért nem fokozatosan vágták vissza a felvételi keretszámokat? Mi lesz, ha a Corvinus két pólushoz tartozik majd? Mi lesz a Közgáz sorsa? „Engem a Corvinus sírásójának kiáltott ki a sajtó, pedig ilyen gondolat sem volt soha a fejemben (…) éntőlem nem kell megvédeni az egyetemet” – mondta Hoffmann, aki szerint a pólusok létrehozása nem feltétlenül integrációt jelent, inkább laza szövetséget. Gyorsan hozzátette: „akinek olyan gondolat fordul meg a fejében, hogy a Corvinust meg kell szüntetni, be kell zárni, az nem való arra, hogy diplomás pozíciót töltsön be, pláne nem való arra, hogy az oktatásügyet irányítsa”.

Június végéig várják az intézményi fejlesztési terveket, év végéig minden eldől, de „itt a… Dimitrov tér jut eszembe. Itt, a Fővám téren a képzés megmarad, az épület megmarad, a szerkezetét ne kérdezzék tőlem, mert nem tudom”. Szerinte az egyetem képzéseire akkor is szükség volt, amikor még Marx Károlynak hívták, de azért örül, hogy most már Corvinus a neve.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.