Elfogadta a Felsőoktatási Kerekasztal az új felsőoktatási stratégiát, amely négy kategóriába osztaná az intézményeket, a gazdasági irányítást pedig a kancellárok kezébe adná. A szeptembertől bevezetett pedagógus-életpályamodell és a kötött munkaidő növekedése miatt sztrájkra készülnek az egyik pedagógus-szakszervezet. Megnéztük, hogyan pályázhattok a hátrányos helyzetű hallgatók számára kiírt Bursa Hungarica ösztöndíjra, és beszámoltunk a legjobb amerikai és európai egyetemek rangsoráról is. A hét hírei és cikkei.
![](https://api.hvg.hu/Img/54bc8a0e-b0dc-4420-8864-2b54f4f60ed5/bb38109e-cc22-4aab-8afa-27d70c943fe7.jpg)
Nemzeti tudományegyetem, egyetem, főiskola, közösségi főiskola - ilyen kategóriákba osztanák a felsőoktatási intézményeket
Ilyen változások jöhetnek a felsőoktatásban
Elfogadta a Felsőoktatási Kerekasztal a kormány által átdolgozott felsőoktatási stratégiát. Ha a változtatásokat a parlament is elfogadja, az intézményeket négy kategóriába - nemzeti tudományegyetem, egyetem, főiskola, közösségi főiskola - sorolják, a támogatást pedig nagyrészt a hallgatók száma alapján osztják majd ki. Így a kevésbé népszerű, vidéki főiskolák járhatnak rosszul. Keretszámok nem lesznek, de azt továbbra is megszabják, hogy az egyes képzési területeken hányan tanulhatnak. A finanszírozás részleteit itt találjátok. Az egyetemek, főiskolák gazdasági irányítását a kancellárok veszik át: erről itt olvashattok.
Maradhat a röghöz kötés
Nem indít kötelezettségszegési eljárást az Európai Unió a hallgatói nyilatkozat - korábban hallgatói szerződés - miatt, mivel a vizsgálódás kezdete óta több körben változott a magyar jogszabály. Egy-másfél évvel ezelőtt nagyon sok panasz érkezett az Európai Bizottsághoz, de miután több lépésben enyhült a szabályozás, a panaszok megszűntek - mondta Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos. A részleteket itt olvashatjátok.
Mennyit keresnek októbertől a tanárok?
Szeptember 1-jével lépett életbe a pedagógus-életpályamodell, és vele az új bérezési rendszer és a béremelés is. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) szerint a tanárok szeptember 20-ig megtudják, mennyit fognak keresni. A béremelésnek köszönhetően átlagosan 34 százalékkal nőtt a pedagógusok alapbére, a túlóra- és helyettesítési díj, illetve egyes pótlékok kivezetése miatt azonban akár több tízezer forinttal is csökkenhet a fizetésük - Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár szerint őket november elején kompenzálják.
Átmenetileg mindenkit, aki legalább két éve a pályán van, a Pedagógus I. kategóriába soroltak, így a szakvizsgával és több év tapasztalattal rendelkezők elvesztették az előnyüket: arról, hogy mikor lehet először minősítő vizsgára jelentkezni, itt olvashattok, a pályakezdők fizetéséről szóló cikkünket pedig itt találjátok.
Azokkal a tanárokkal, akik nem fogadják el az új bérüket, jegyzőkönyvet íratnak alá: erről itt olvashattok.
Pedagógussztrájk jöhet
A pedagógus-életpályamodell része a kötött munkaidő 22-ről 32 órára való növekedése is. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) úgy döntött, hogy az életpályamodell bevezetésének "égisze alatt folyó" (...) "óriási felfordulás", illetve a "pedagógusok növekvő munkaterhei" miatt sztrájkot készít elő, és tárgyalóasztalhoz hívja Balog Zoltán emberierőforrás-minisztert. Az új munkaidő-beosztást máshogy értelmezik az egyes tankerületekben, emiatt van, ahol még a tantárgyfelosztás sem készült el:cikkünket itt olvashatjátok.
![](https://api.hvg.hu/Img/54bc8a0e-b0dc-4420-8864-2b54f4f60ed5/c177d439-ef2d-44de-8e5d-2ae4ddebde57.jpg)
Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár és Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke: sztrájkra készülnek
Már lehet pályázni a Bursa Hungarica ösztöndíjra
A támogatásra hátrányos helyzetű hallgatók pályázhatnak, az ösztöndíj összegét a települési és a megyei önkormányzat, illetve a felsőoktatási intézmény "dobja össze". A pályázatot november 15-ig adhatjátok le: a részleteket itt találjátok.
Ennyit keresnek a friss diplomások
Milyen fizetésre számíthatnak a jogi, bölcsész- vagy műszaki diplomával rendelkező pályakezdők? Az Educatio Frissdiplomások 2012 című tanulmányának adatait itt nézhetitek meg.
Ezek Európa és Amerika legjobb egyetemei
Nyilvánosságra hozta 2014-es amerikai egyetemi rangsorát a US News & World Report: az első helyen - meglepetésre - a Princeton áll. A QS 2013/14-es világrangsorának tíz legjobb európai egyeteme közül hét Nagy-Britanniában található. Az amerikai listáról itt, a legjobb európai intézményekről pedig itt olvashattok.
Nem tudtak pályázni a szociális támogatásra
Ötven hallgató csúszott le a szociális támogatásról a Hallgatói Hálózat ELTE BTK-s sejtje szerint, mert, bár a határidő lejárta előtt beálltak a sorba, a hallgatói önkormányzat nem vette át a pályázatukat. A HÖK válasza szerint így is kitolták a határidőt, aminek köszönhetően százötven pályázattal tudtak többet átvenni.