A hét hírei: a németországi továbbtanulástól a Corvinuson belüli pengeváltásig Felsőoktatás
Eduline

A hét hírei: a németországi továbbtanulástól a Corvinuson belüli pengeváltásig

Cikksorozatunk e heti részében a németországi felsőoktatásról, a képzésekről és a jelentkezési feltételekről olvashattatok. Ismét olyan helyeken jártunk, ahol olcsón ebédelhetnek az ELTE bölcész- és jogi karára, illetve a Corvinusra járó egyetemisták. Megnéztük, mennyibe kerülnek a februárban induló alap- és osztatlan képzések, és azt is, hogyan tanulhattok idegen nyelveket otthon, teljesen ingyen. A hét hírei és cikkei.

A berlini Humboldt Egyetem könyvtára

Külföldi továbbtanulás és ösztöndíjak

Cikksorozatunk második részében a németországi felsőoktatást mutattuk be. A német állami egyetemeken, főiskolákon - egy tartomány kivételével - nincs tandíj: tanulmányi hozzájárulásként szemeszterenként átlagosan 200 eurót (60 ezer forintot) kell fizetni. A szeptember-októberben induló képzésekre általában júliusig lehet jelentkezni. A német nyelvű képzéseken felsőfokú nyelvtudásra van szükség, amelyet igazolni is kell. A részleteket itt olvashatjátok.

Mesterképzés, tanulmányút, kutatómunka és nyári egyetem támogatására is pályázhattok október végéig-november elejéig: az aktuális külföldi ösztöndíjakról itt találjátok összefoglalónkat, az amerikai alapszakos tanulmányokat fedező Klein Family Scholarshipről pedig itt olvashattok.

Olcsó ebéd két óra között

Az egyetemisták, főiskolások fele havi 20-40 ezer forintból gazdálkodik: cikksorozatunkban azokat az éttermeket, menzákat mutatjuk be, ahol olcsón, már 500-600 forintért juthattok meleg ebédhez. A második részben továbbra is az ELTE BTK-ELTE ÁJK-Corvinus háromszögben baragoltunk. Cikkünket itt találjátok.

Őszi érettségi: a szóbeli vizsgák következnek

Véget értek az őszi érettségi írásbeli vizsgái: az összes feladatsort és a hivatalos megoldásokat itt találjátok. Ha valamelyik kormányhivatalban jelentkeztetek az érettségire, november 4-én nézhetitek meg a kijavított dolgozatokat. A pontos helyszíneket ebben a listában találjátok. Ha középiskolában jelentkeztetek a vizsgára, tőlük kaptok információt a megtekintés időpontjáról és helyéről. Az emelt szintű szóbeli vizsgákat november 6-tól 12-ig, a középszintűeket pedig november 21-től 29-ig tartják.

Minden a keresztféléves felvételiről

November 15-ig jelentkezhettek a februárban induló képzésekre. Az egyetemek, főiskolák önköltséges alap- és osztatlan szakokat, illetve felsőoktatási szakképzéseket, valamint állami ösztöndíjas és önköltséges mesterképzéseket hirdettek. A legnépszerűbb alapszakok önköltségéről itt, a mesterszakokéról pedig itt olvashattok. A keresztféléves felvételivel kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok.

Idegennyelv-tanulás ingyen, a fotelból

Angolul, spanyolul, franciául, németül, portugálul és olaszul tanulhattok a duolingo.com oldalon. A Carnegie Mellon Universityről indult nyelvoktatási rendszer lényege, hogy interaktívan, tudásotok folyamatos tesztelésével fejleszthetitek a tudásotokat, sőt, Wikipedia-szócikkek lefordításában is részt vehettek. A regisztráció ingyenes: a részleteket itt olvashatjátok. Oroszul tanulnátok? A legjobb ingyenes, online nyelvtanfolyamokat itt találjátok.

Tucatnyi nyelv alapjait sajátíthatjátok el az interneten található ingyenes nyelvleckék segítségével

Ezek a legjobb online IQ-tesztek

Összegyűjtöttük az öt legjobb ingyenes, online IQ-tesztet, amellyel megtudhatjátok, mekkora az intelligenciahányadosotok. Többek között logikai, számtani, mértani, illetve a memóriát tesztelő feladatokat kell megoldanotok: az IQ középértéke 100, az emberiség 95 százaléka 70 és 130 közötti értékkel rendelkezik. Cikkünket itt találjátok.

Friss egyetemi rangsor

Nyolc magyar egyetem került fel a SCIMAGO 2013-as felsőoktatási rangsorára, a legjobb eredményt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem érte el: 633. lett. A rangsort több mutató - például az idézési arány, illetve hogy az intézmény kutatóinak hány tanulmánya jelent meg a legbefolyásosabb tudományos folyóiratokban - állítják össze. A részleteket itt találjátok.

Ki kell adni a HÖK-ös tisztségviselők juttatásait

Az első fokú, nem jogerős bírósági döntés alapján az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek ki kell adnia, mennyi pénzt kaptak a jogi kar hallgatói önkormányzatának tisztviselői a HÖK jutalomkeretéből, valamint a közéleti ösztöndíjra elkülönített összegből. Az egyetem szerint az ELTE "a teljes nyilvánosság híve", a "konkrét per tárgya tisztán jogkérdés, amely az adatnyilvánosság és az adatvédelem alapjául szolgáló törvényi rendelkezések eltérő értelmezéséből fakad". A részleteket itt találjátok.

Leváltaná a gazdasági főigazgatót a Corvinus

A gazdasági főizgató leváltását kezdeményezi a Budapesti Corvinus Egyetem: a szenátus erről hétfői rendkívüli ülésén döntött. Az indoklás szerint a nemzeti fejlesztési miniszter által, 2012 októberében kinevezett Rózsás Péter András indok nélkül halmozott fel 50-70 millió forint késedelmi kamatot, nem vesz részt a vezetőségi üléseken, szakmaiatlan döntéseket hoz, viszonya a rektorral, a rektori vezetéssel, a belső ellenőrzési iroda vezetőjével, a költségvetési főfelügyelővel és a hallgatói önkormányzattal pedig "olyan mértékben megromlott, hogy az már akadályozza az egyetem napi működését". A részleteket itt olvashatjátok.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.