"Mélyen hallgatnak" - összekapott a HaHa a HÖOK-kal és a rektorokkal Felsőoktatás
Eduline

"Mélyen hallgatnak" - összekapott a HaHa a HÖOK-kal és a rektorokkal

Szakadhat a decemberben létrehozott Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF), legalábbis erre utal, hogy a...

A HÖOK és a HaHa közös demonstrációja decemberben. Vége a barátságnak?

Szakadhat a decemberben létrehozott Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF), legalábbis erre utal, hogy a Hallgatói és az Oktatói Hálózat által megfogalmazott, az alaptörvény módosítására reagáló állásfoglalást a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Középiskolai Hálózat kivételével egyik OFEF-tag sem írta alá, a diákszervezet kezdeményezését sem a rektori konferencia, sem a HÖOK nem támogatta.

Az alaptörvény negyedik módosítását múlt hétfőn fogadta el a parlament: ez rögzíti többek között az állami ösztöndíjas hallgatók kötelező magyarországi munkavállalásának alapelveit és az egyetemi, főiskolai kancellárok alkalmazását. Áder János köztársasági elnök szerdán közölte: aláírja az alaptörvény-módosítást.

"Mélyen hallgattak"

A két szervezet arra kérte a decemberben létrehozott felsőoktatási fórum tagjait, hogy írjanak alá közös állásfoglalást arról, hogy az alaptörvény március 11-én elfogadott negyedik módosításának várható következményei aggodalomra adnak okot.

A közös állásfoglalásban a kancellárokról az állt volna, hogy ez a rendszer "szervezeti kérdésekben egyoldalúan az államra ruházza a döntési hatáskört, gazdasági ügyekben pedig állami gyámság alá helyezi az intézményeket, lényegében névlegessé teszi az oktatási és tudományos kérdésekben deklarált autonómiát", ez pedig "érdektelenné teszi az intézményeket saját erőforrásaik felhasználásának optimalizálásában".

Az állásfoglalás szerint az alaptörvény-módosítás által érintett másik kérdés, a végzettek külföldre vándorlása valós probléma, ugyanakkor elítélendő, hibás megoldás, "ha ennek orvoslásaképp az alaptörvény felhatalmazza a mindenkori kormányt gazdasági kényszer alkalmazására". "Ez a módosítás nem való az alaptörvénybe, korlátozza a foglalkozás szabad megválasztásához és a szabad mozgáshoz való alkotmányos jogokat, ellentmond nemzetközi kötelezettségeinknek, valamint hazánkat a tudás és a képzett fők nemzetközi mozgásában való aktív részvétel helyett az elzárkózás irányába tereli" - írták.

A Hallgatói Hálózat az eduline-nal azt közölte, hogy hiába keresték meg a felsőoktatási fórum tagszervezeteit, az Oktatói és a Középiskolai Hálózat kivételével "az OFEF többi tagja, így a Magyar Rektori Konferencia és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete mélyen hallgatott, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája pedig elhárította kérésünket".

A HaHa szerint érthetetlen a HÖOK lépése, a diákszervezet korábban ugyanis pontosan azért állt fel a Balog Zoltán erőforrás-miniszter által létrehozott Felsőoktatási Kerekasztaltól, mert tudomást szerzett az alkotmánymódosítási tervről - most viszont „hatáskör hiányában” utasította el a közös állásfoglalás aláírását.

"Beltörődtek a drasztikus elvonásokba"

A Hallgatói és Oktatói Hálózat szerint a "hallgatók választott képviselőinek a hallgatói érdekeket súlyosan sértő alaptörvény-módosítás ügyében különösen nagy a felelőssége. Ugyancsak nagy felelősség hárul a Magyar Rektori Konferenciára, amely a felsőoktatási intézmények közös véleményének határozott és nyílt képviselete helyett hónapok óta hallgat. A rektorok beletörődtek az ágazatot sújtó drasztikus elvonásokba, engedtek a kormányzati zsarolásnak, elfogadták az öncsonkítás és a különalku politikáját, és ezáltal részeseivé váltak az intézmények leépítésének. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete érdemben semmit nem tett a dolgozók érdekeinek védelmében" - írják.

A közlemény szerint az elmúlt hónapokban egyedül a civil hálózatok és a PDSZ állt ki a "felsőoktatás értékeinek, az oktatók, a hallgatók és a középiskolások érdekeinek védelmében". A Hallgatói Hálózat és az Oktatói Hálózat szerint csak úgy lehet előrelépés a felsőoktatás ügyében, ha újra együttműködnek az OFEF tagjai.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.