Tíz fogalom, amit minden elsőéves egyetemistának ismernie kell Felsőoktatás
Eduline

Tíz fogalom, amit minden elsőéves egyetemistának ismernie kell

Fontos fogalmak és meghatározások minden elsőévesnek, és azoknak is, akik már benne vannak az egyetemi életben.

Zh: a legfontosabb kifejezések egyike, a zárthelyi dolgozat rövidítése. Ez nem vizsga, így nincs minden tárgyból zh, de ahol van, ott általában a vizsga előfeltétele a féléve folyamán írt zárthelyik legalább kettes átlaga.

Neptun: már nagyon korán megismerkedik vele minden egyetemista, főiskolás. Ebben a rendszerben kell felvenni a tantárgyakat és a vizsgákat is, illetve a zh-k eredményét is ide töltik fel.

ETR: az Egységes Tanulmányi Rendszer a Magyarországon használatos felsőoktatási szoftverek egyike, helyét sok egyetemen átvette az imént említett Neptun.

Halasztás: más szóval  passziváltatás, halasztás vagy szüneteltetés. Ez azt jelenti, hogy az adott szemeszterben nincs aktív hallgatói jogviszonyotok: nem kell órát felvennetek, tandíjat fizetnetek, de ösztöndíjat sem kaptok, és nem fogynak az állami féléveitek. Azonban a szüneteltetés alatt diákigazolvány-matrica sem jár.

Hány félévet lehet halasztani az egyetemen vagy főiskolán?

Lehet halasztani az egyetemen vagy abba kell hagynotok a tanulmányaitokat, ha nem tudtok beiratkozni? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk. Csak szeptemberben kezdtem az egyetemet, de szeretnék jelentkezni egy külföldi önkéntes munkára és ezért nem tudnék visszajönni szeptemberben. Halaszthatok vagy abba kell hagynom a tanulmányaimat?

TO: azaz tanulmányi osztály, itt foglalkoznak a hallgatók tanulmányi dolgaival. Kreditleadás, hallgatói jogviszony igazolása és egyéb problémás ügyekben kérhettek ott segítséget.

Kredit: a tanulmányi munkád eredményének mértékegysége. Minden tárgyhoz tartozik egy meghatározott mennyiségű kredit. Általában a legfontosabb tárgyakért jár a legtöbb kredit. Alapképzésben 180 kreditet kell teljesíteni az abszolutóriumhoz.

UV: az egyetemi évek alatt sokan találkoznak vele, az utóvizsga az a vizsga, amit akkor tehettek, ha a vizsgaidőszakban nem sikerült megszerezni a megfelelő jegyet (legalább a kettest). Ezekre a vizsgákra csak azok jelentkezhetnek, akiknek már van beírt elégtelen osztályzata. A legtöbb egyetemen a vizsgaidőszak utolsó hete az UV hét, amikor a hallgatók megpróbálkozhatnak még egyszer a tantárgyak teljesítésével.

Szorgalmi időszak: a félév azon időszaka, ami a tárgyfelvételtől vizsgaidőszakig tart. Ebben az időszakban vannak az órák, előadások.

Abszolutórium: a végső bizonyítvány, amit akkor kaphattok meg, ha már minden tárgyból sikeres vizsgát tettetek, már csak a szakdolgozat és/vagy a nyelvvizsga van hátra a diplomáig.

Hallgatói jogviszony: a felsőoktatási intézmény és a hallgató között a tanulmányok folytatása alatt fennálló jogviszony, mely a beiratkozással jön létre.

Nyolc szó, amit minden elsőéves egyetemistának ismernie kell

Gólyaként egy csomó olyan új szó kerül be a mindennapjaidba, ami aztán évekig veled lesz. Ezért nem árt már a legelején tudni, mi mit is jelent pontosan. Ha érteni akarod a felsőbbéveseket, az alábbi kifejezések pontos jelentésével is tisztában kell lenned. Zh: a legfontosabb kifejezések egyike, a zárthelyi dolgozat rövidítése.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.