HaHa: nem volt elég alapos az ELTE-s listaügyet vizsgáló bizottság Felsőoktatás
Eduline

HaHa: nem volt elég alapos az ELTE-s listaügyet vizsgáló bizottság

Nem követett el mindent a személyi és szervezeti felelősségek tisztázása érdekében a gólyatábori listabotrány...

Nem követett el mindent a személyi és szervezeti felelősségek tisztázása érdekében a gólyatábori listabotrány kivizsgálására létrehozott ELTE-s bizottság, ugyanakkor több előremutató javaslatot tett a hallgatói önkormányzatok rendszerével és működésével kapcsolatban - írja közleményében a Hallgatói Hálózat ELTE BTK-s csoportja, amely szerint a bölcsészkari HÖK működésének felfüggesztését fenn kell tartani a rendőrségi nyomozás lezárulásáig.

A diákszervezet egyetért azzal, hogy a hallgatói önkormányzatok működésének törvényi szabályozását bővíteni és pontosítani kell. "Szerintünk is szükséges az adatvédelmi szabályok törvényi lefektetése és a HÖK-ök külső, az egyetemen belüli érdekellentétektől független ellenőrzése. Úgy véljük, a legerősebb kontrollt mégis a hallgatók jelentik, ezért a HÖK működésének átláthatóságát nemcsak a szenátus, hanem minden hallgató számára biztosítani kívánjuk" - olvasható a közleményben.

"Minden egyetemi polgárral közölni kell, hogy ki, milyen munkáért és mennyit kapott az egyetem pénzéből. Törvényben szabályoznánk továbbá a hallgatói önkormányzatok megválasztásának módját is, hogy az általános, egyenlő és titkos választások elve mindenütt érvényre juthasson" - írják.

A Hallgatói Hálózat egyetért azzal a bizottsági megállapítással, hogy felül kell vizsgálni az ELTE politikai rendezvények tiltására vonatkozó szabályait, ugyanakkor azt javasolja, hogy pontosan meg kell határozni, mi számít pártpolitikai eseménynek, hogy "a megszülető szabályozást semmiképpen se lehessen az önszerveződő diákmozgalmak ellehetetlenítésére használni".

A csoport szerint a bizottság mindössze öt vezető tisztségviselőt hallgatott meg, pedig szükség lett volna a hierarchia alsóbb fokain álló HÖK-ösök és a HÖK rendezvényein tapasztalatokat szerző hallgatók megkérdezésére is. Hozzáteszik: vizsgálni kellett volna a közéleti ösztöndíjak kiutalását is, valamint azt, hogyan jelent meg a Jobbikhoz köthető világnézet a HÖK egyes rendezvényein és a HÖK-ösök utánpótlásképzésében.

"Kérdéses továbbá, hogy e kirekesztő világnézet feltételezett megléte mekkora szerepet játszott a leendő HÖK-ösök rekrutációjában. Azt javasoljuk, hogy a képviselők felkészítése ezentúl ne a félnyilvános Bolognai Albizottságon keresztül, hanem minden hallgató számára átlátható módon történjen" - írják.