Ezek a legjobb gazdasági egyetemek és főiskolák: itt van a HVG 2018-as kari rangsora Felsőoktatás
Eduline

Ezek a legjobb gazdasági egyetemek és főiskolák: itt van a HVG 2018-as kari rangsora

A Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kara vezeti a gazdasági egyetemek hallgatói rangsorát, a Zsigmond Király Egyetem pedig az oktatók kiválósága alapján összeállított rangsort a HVG 2018-as felsőoktatási rangsorában. Újságárusoknál a HVG Diploma 2018 kiadvány.

 

A Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kara vezeti a gazdasági egyetemek hallgatói rangsorát, megelőzve ezzel a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karát, mely a második a listán. A Zsigmond Király Egyetem pedig az oktatók kiválósága alapján összeállított rangsort vezeti, második a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karát.

Rang Intézmény, kar (Hallgatók kiválósága alapján) Rang Intézmény, kar (Oktatók kiválósága alapján)
1. BCE-GTK 1. ZSKE
2. BGE-KVIK 2. DE-GTK
3. BCE-KTK 3. KE-GTK
4. BME-GTK 4. BCE-GTK
5. SZTE-GTK 5. BME-GTK, NYME-KTK és SZE-GK

Mi alapján áll össze a rangsor?

Az összesített és a kari rangsor idén is a hallgatói és az oktatói alrangsorból áll össze. A HVG felsőoktatási rangsorának készítői számos szempontot figyelembe vettek: az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvett hallgatók pontátlagát, a nyelvvizsgával felvettek arányát, a középiskolai tanulmányi versenyen helyezettek számát, a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és arányát, az egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó hallgatók számát, valamint az MTA-címmel rendelkező oktatók arányát.

"A sokszempontúság azt jelenti, hogy nincs általánosan „legjobb” vagy „legrosszabb” intézmény, az egyetemeket, főiskolákat érdemes több releváns és mérhető mutató alapján összehasonlítani" - olvasható a kiadványban.

Itt a HVG 2018-as felsőoktatási rangsora: ezek a legjobb egyetemek és főiskolák

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem vezeti a HVG 2018-as felsőoktatási rangsorát. A karok rangsorában is az ELTE szerezte meg az első helyet: a legjobb eredményt az egyetem bölcsészkara érte el. Újságárusoknál a HVG Diploma 2018 kiadvány.

Változás, hogy az oktatói alrangsorokban finomhangolást végeztek, módosították a súlyozást. "A rugalmasabbá vált képzési szerkezetben már nem egyértelmű, hogy önmagában a tudományos fokozatú oktatókra jutó hallgatók száma milyen mértékben befolyásolja az oktatás minőségét, ezért ugyanazoknak az indikátoroknak a használatával a súlyozáson módosítottunk: az egy tudományos fokozatot szerzett oktatóra jutó hallgatók számát a korábbi 50 százalékos súlytól eltérően idén azonos mértékben vettük figyelembe az ilyen oktatók teljes tanári létszámon belüli arányával és az MTA-doktori címet szerzett oktatók arányával" - írják a módszertani összefoglalóban.

A HVG ismét elkészítette a legjobb főiskolák és egyetemek rangsorát, amelyben az intézményi, kari, képzésterületi és szakos rangsorok mellett minden fontos gyakorlati tudnivalót megtaláltok az alap- és mesterszakokról, a felvételitől egészen a továbbképzési lehetőségekig. A HVG Diploma 2018 rangsort keressétek az újságárusoknál vagy rendeljétek meg itt, a kiadótól.

Ezek a legjobb egyetemek és főiskolák: itt van a HVG 2018-as kari rangsora

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsész- és természettudományi kara, valamint a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara vezeti a HVG 2018-as felsőoktatási rangsorát. Újságárusoknál a HVG Diploma 2018 kiadvány. A HVG 2018-as kari összesített rangsorát az Eötvös Loránd Tudományegyetem két kara vezeti: az élen az ELTE Bölcsészettudományi Kara áll, a második helyen az oktatói kiválóságban vezető Természettudományi Kar végzett, de dobogós helyezést szerzett a Semmelweis orvosi kara is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.