HÖOK: nemzetközi nyomásra eltörölhetik a röghöz kötést Felsőoktatás
Eduline

HÖOK: nemzetközi nyomásra eltörölhetik a röghöz kötést

Nemzetközi nyomásra eltörölheti a kormány a hallgatói szerződés intézményét – legalábbis ebben bízik a Hallgatói...

Hallgatói Hálózat

A felsőoktatási átalakítások ellen tiltakozó egyetemisták februárban

Nemzetközi nyomásra eltörölheti a kormány a hallgatói szerződés intézményét – legalábbis ebben bízik a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke, aki az ATV-nek azt mondta, a HÖOK a következő években azon fog dolgozni, hogy megsemmisítsék a röghöz kötést. Három év alatt félmilliárdot költene a hallgatói szerződésekre a kormány - összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Nagy Dávid szerint valós probléma a diplomások elvándorlása, ez a megoldás azonban csak tizenöt év múlva érezteti majd a hatását. Azok az állami ösztöndíjas hallgatók például, akik idén kezdik meg tanulmányaikat, a mesterdiplomáig öt évet töltenek a felsőoktatásban, vagyis a hallgatói szerződés értelmében ennek dupláját, tíz évet kell tetszőleges időelosztásban Magyarországon ledolgozniuk.

Ez azt jelenti, hogy ha a diploma megszerzését követően a hallgató tíz éven át külföldön dolgozik, akkor a képzése díját a tanulmányai megkezdésétől számított tizenöt év múlva kezdi el ledolgozni a magyar állam számára – magyarázta a HÖOK elnöke, aki szerint nem kötelezni, hanem motiválni kellene a hallgatókat az itthon maradásra, az ehhez szükséges intézkedéseket pedig a kormánynak már most el kellene kezdenie kidolgozni.

Nagy Dávid Orbán Viktor azon kijelentésével kapcsolatban, miszerint hosszú távon egy önfenntartó felsőoktatást tartana elképzelhetőnek, azt mondta, a HÖOK a tandíjköteles felsőoktatást kormányzattól függetlenül elutasítja, szerintük az oktatásba fektetni nemzetgazdasági szempontból az egyik legjobb befektetés.