Újra meg újra nekimegy a Hoffmann-tervnek az ellenzék - percről percre Felsőoktatás
Szabó Fruzsina

Újra meg újra nekimegy a Hoffmann-tervnek az ellenzék - percről percre

Tizenkét órás csúszással ugyan, de folytatódott a felsőoktatási törvényjavaslat általános vitája a parlamentben. Ma a hallgatói szerződések bevezetése, a diákhitelrendszer és a hallgatói létszámcsökkentés a legnépszerűbb téma.

17:00
Itt a vége


A képviselők még egy óráig nyújthatják be a módosítókat.

16:51

A kormány még nem döntött a 2012-es felvételi létszámról - mondta Hoffmann, aki szerint az új rendszer "jobban kedvez majd a szorgalmas tanulásnak". A hátrányos helyzetű diákoknak külön kvótát határoznak majd meg, vagyis ezentúl nem többletpontot kapnak, hanem elkülönített hallgatói helyekre pályázhatnak.

16:45
Szórakozva nyelvet tanulni? Olyan nincs


Hoffmann Rózsa - saját bevallása szerint - most kilép a "képviselői szerepből". "Ha a tanár nem azt nyüstöli, hogy tanuljál szórakozva idegen nyelvet, akkor meg is fog a diák tanulni. Nem játszadozunk a nyelvórán, hanem megtanuljuk a szavakat és a kiejtést" - mondta. A nyelvvizsgát egyébként 2016-tól teszik felvételi követelménnyé - összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

16:41

Hoffmann Rózsa szerint még az öt vizsgalehetőség is sok, de kompromisszumot kötöttek. Az államtitkár azt mondta, az akkreditációs bizottság mellett "kitartottak", pedig sok levelet kaptak arról, hogy nincs rá szükség.

16:36
Hoffmann Rózsa éjfél óta vár a vitára


Az oktatási államtitkár nem reagál a közoktatási észrevételekre, a "minősíthetetlen" megjegyzésekre, a törvény előkészítésére vonatkozó megjegyzéseket pedig visszautasítja, "a valóságtól nem kellene elrugaszkodni" - egyelőre idáig jutott záróbeszédében.

16:31
HÖK-ös csak jó tanuló lehet?

Michl József - aki ezen a héten a tanári pofon mellett érvelt - szerint azoknak az egyetemistáknak kellene a hallgatói önkormányzatban dolgozni, akik "kiváló tanulmányi teljesítményűek". "Sokszorosan évismétlő, egy tantárgyat számtalanszor felvevő emberekből állnak a HÖK-ök. Persze nem Magyarországon..." - mondta.

16:19

"Az elmúlt egy évben másról sem hallottunk, miért kell visszaszorítani a hallgatók jogait. Igen, vannak olyan hallgatók, akik visszaélnek a juttatásokkal és lehetőségekkel, de miattuk nem lehet általánosítani. Az államtitkárság az egész hallgatói társadalomról azt gondolja, hogy senki nem akar tanulni" - mondta Dúró Dóra (Jobbik), aki szerint a pártok ifjúsági szervezeteit is be kellene engedni az egyetemekre. "Itt felnőtt emberekről van szó, néhány éve még Rétvári Bence jelenlegi államtitkár is kiadott erről egy nyilatkozatot. Ehhez képest a KDNP-s oktatási államtitkárság által készített törvényből kimaradt ez a rész" - tette hozzá.


16:14


„Arról szemérmesen hallgat ez a törvény, hogy mi lesz a vidéki egyetemekkel. Például mi lesz a Kaposvári Egyetem sorsa? Mi készült a titkos kormányzati vegykonyhákban?” – kérdezte Kolber István Hoffmann Rózsától.

15:58

Erőss Gábor (LMP) közben az OktPolCafé Facebook-csoportjának közvetíti az ülést. A képviselő virtuális intőt ad Hoffmann Rózsának, mert az államtitkár - Erőss beszámolója szerint - eszik, mobilozik és dokumentumokat ír alá, miközben a többiek a felsőoktatásról vitáznak.

15:55

Lendvai Ildikó szerint az oktatási államtitkárság "az oktatás Taigetoszát" hozta létre a 16 éves korig tartó tankötelezettség bevezetésével és a hallgatói létszám csökkentésével.

15:49
Hiller: bajban vannak a felvételizők

Hiller István ismét arról beszél, hogy 25-30 éve mindig november végén, december elején jelentetik meg a felvételi tájékoztatót, közismert nevén a kék könyvet. "Az idei tájékoztató, amely a szakokat és lehetőségeket, az oktatási államtitkárság késedelme miatt nem fog megjelenni, illetve nem tartalmaz majd minden információt. A pótlás január végén jelenik majd meg, vagyis a családoknak két hónap helyett két hete lesz a döntésre" - mondta. Az már most biztos, hogy a pontszámítás szabályai változnak, már a 2012-ben felvételizőknek is az új előírások alapján kell kiszámolniuk az összpontszámot - a legfontosabb tudnivalókat itt gyűjtöttük össze, a pontszámító kalkulátort itt próbálhatjátok ki.

15:42
Elkanyarodtak


Bár a közoktatási törvény javaslatának részletes vitája még csak ezután jön, az MSZP-s és fideszes képviselők már most az iskolák állami átvételéről beszélnek.

15:30

Pósán László (Fidesz) azt mondta, költséges megoldás, hogy a műszaki és természettudományi terület létszámkeretét bővítik, egy-egy hallgató képzése ezeken a szakokon annyiba kerül, "mint a humán területen két-három egyetemistáé".

15:20

Gúr Nándor (MSZP) szerint 1998-ban és 2008-ban is tandíjellenes volt a Fidesz, "most viszont önköltséget fizettetnének a hallgatókkal". A képviselő szerint a fizetős felsőoktatással a tehetséges, de elmaradott területekről származó diákok "garantáltan elvesznek majd".


15:09
Összerúgta a port a Fidesz és a Jobbik


Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) kikelt Márton Attila (Fidesz) ellen, aki odaszólt Dúró Dórának: "ki vigyáz a gyerekre". Márton azt mondta, ezzel akarta felhívni a figyelmet arra, milyen sértő, amikor a Jobbik álláshalmozóknak nevezi a polgármestereket. Gaudi egyébként Horthy Miklós Tudományegyetemmé nevezné vissza a Szegedi Tudományegyetemet (az egyetem korábbi névváltoztatásairól szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el).

15:04

Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) azt kérdezi Hoffmann Rózsától, mit jelent a "második jogi mesterszak" - ez volt az országgyűlésnek benyújtott felsőoktatási javaslat egyik újdonsága, és a jelenlegi rendszerből kiindulva tényleg érthetetlen. A Jobbik szerint nem kellene csökkenteni a hallgatói keretszámokat egyik képzési területen sem, a középiskolások számának csökkenése miatt magától csökken majd az elsőéves egyetemisták és főiskolások száma.

14:53

Kukorelly Endre (LMP) szerint Puerto Ricóban azért szűnt meg a bűnözés, mert minden diák egyetemre jár - nincs tandíj, viszont magas az ösztöndíj.

14:40
Brainstorming? Brainwashing? Brain drain!


Bakizott Volner János (Jobbik) bakizott, az agyelszívást brainstormingnak nevezte. Vágó Gábor (LMP) pedig azonnal lecsapott: "a brainstorming, amit maga említett, az az agyviharzás, ami Matolcsy hivatalában van, hogy folyton kitalálnak újabb és újabb adókat. Amivel pedig mi most itt küzdünk, az az agymosás, a brainwashing" - mondta. Cseresnyés Péter (Fidesz) sem hagyhatott ki egy szóviccet: "az agyelszívás ellen küzdünk, körülnézve itt, ki több, ki kevesebb sikerrel".

14:34
"Liberális verbális ámokfutás"


Z. Kárpát Dániel (Jobbik) szerint Pósán "liberális verbális ámokfutása" ellenére nyilvánvaló, hogy a kormány nem hajlandó reagálni a külföldre vándorlás veszélyére - a magyarországi munkavállalásra kötelező hallgatói szerződésekről itt olvashattok.

14:26
Horthysta vagy kínai?

Román István szerint mindkettő. A fideszes képviselő szerint az ellenzék hol a Horthy-időket idézőnek, hol "kínainak" nevezi a felsőoktatási javaslatot.

14:21

Szalai Péter (Fidesz) szerint az amerikai egyetemeken sokkal többe kerül a képzés, mint a magyar intézményekben az önköltséges rendszer bevezetése után.

14:16
"Liberális hiénák" karmairól beszél a Jobbik


Z. Kárpát Dániel (Jobbik) állami kézbe venné a diákhitelrendszert, szerinte a hallgatókat nem érdemes a "liberális hiénák karmai között tartani" - vagyis kamattámogatást kellene nyújtani a friss diplomásoknak.

14:13

Nyolcvan módosítót nyújt be a felsőoktatási javaslathoz este hatig Hiller István.

14:09


Hiller szerint a BME járműmérnki szakán 680 ezer forint, az ELTE jogi karán 460 ezer forint, a Debreceni Egyetem általános orvosi szakán 1 700 ezer forint lesz a tandíj - félévente. A volt oktatási miniszter számításai szerint ha egy dunántúli diák osztrák egyetemen tanul, szállással, utazással és minden egyéb költséggel együtt is 30 százalékkal kevesebb pénzből tanulhat, mint Magyarországon önköltséges formában.

14:04
"Ez olyan, mint Magyar Bálint elképzelése"


HIller István szerint kár azt hajtogatni, hogy az új diákhitel állami juttatás, "égből pottyant adomány". "Ez Magyar Bálint azon elképzelése, amely az a forma, amikor a hallgató felveszi a hitelt abban az időszakban, amikor egyetemi tanulmányokat folytat, majd munkavállalóként fokozatosan, kamattal visszafizeti. Ez már volt egyszer a parlament előtt, és maguk nem győzték szidalmazni a liberális oktatáspolitikát" - mondta. A volt oktatási és kulturális miniszter szerint a kormány 2008-ban eljátszották az esélyt, hogy a tandíj kérdéséről hitelesen beszélhessenek, "most itt vannak, vergődve, nem tudják, hogyan kellene ezt csinálni. Ezért van, hogy bevezetik ezt a humoros elnevezésű önköltséget".

13:56
Szolidan, de nekiment a létszámcsökkentésnek Révész Máriusz


A fideszes képviselő szerint "tarthatatlan az a helyzet", hogy idén több hallgatót vettek fel az egyetemekre és főiskolákra, mint ahány gyerek született. Ennek ellenére "a szükségesnél nagyobb mértékűnek" tartja a hallgatói létszám csökkentését.

13:48

Hoffmann Rózsa szerint nem igaz, hogy jelentősen szűkül majd a hallgatói létszám, sőt „a tervezet kinyitja a felsőoktatás kapuit”. Az államtitkár szerint az sem igaz, hogy „a szegény gyerekek nem tanulhatnak, csak lehet, hogy majd hosszan fizetik vissza a hitelt, ha nem kerülnek be az államilag finanszírozott keretbe”, és a cégek is "egyre hajlandóbbak ösztöndíjakat alapítani, beszállni a felsőoktatás finanszírozásába". Tandíj vagy diplomaadó vár a magyar egyetemistákra? A külföldi példákról és a magyarországi tervekről itt olvashattok.

13:44
Hoffmann Rózsa megszólalt


Most először. Az oktatási államtitkár a felsőoktatási törvény szerdai vitáján egyszer sem szólalt fel, és az expozét sem ő tartotta, hanem Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter - az államtitkár a közoktatási javaslat vitáján jóval aktívabb volt.

13:30

Sági István - aki a közoktatási törvényjavaslat vitáján kínos bakiba futott bele - az első felszólaló. A fideszes képviselő szerint elhibázott lépés volt a bolognai rendszer bevezetése, a képzések tantervét ugyanis egész egyszerűen a hatodik vagy hetedik félévnél "elvágták". Azt elismerte, hogy még így is könnyebb elhelyezkedni diplomával, mint diploma nélkül. Mennyi idő alatt helyezkednek el a friss diplomások, és milyen fizetésre számíthatnak a BA- és Bsc-szakon végzettek? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

13:22

Aki lemaradt volna a felsőoktatási vita szerdai, első felvonásáról, itt olvashatja el tudósításunkat. A legnépszerűbb téma a röghöz kötés, a hallgatói szerződések bevezetése, a tandíj és a felvételihez kötelező nyelvvizsga volt. Az LMP szerint a kormány intézkedései miatt előbb-utóbb nem lesz kit Magyarországon tartani, a diákok ugyanis már a középiskola után külföldi egyetemre felvételiznek majd.

Az MSZP szerint olyan még soha nem volt, hogy decemberben megjelenő felsőoktatási felvételi tájékoztatóban ne szerepelt volna az államilag finanszírozott képzésre felvehető hallgatók száma, valamint a költségtérítés/tandíj mértéke - szerinte ezzel az egész felvételi eljárás veszélybe kerül. A Jobbik szerint a törvényjavaslat leggyengébb pontja, hogy nem tartalmazza a részleteket.

13:19
Jobb később, mint soha


Tizenkét órás csúszással ugyan, de folytatódik a felsőoktatási javaslat általános vitája a parlamentben.Az eredeti menetrend szerint a szerda reggeli miniszteri expozé és a bizottsági felszólalások után a képviselők csütörtök hajnalban, fél egy körül kezdték volna ismét tárgyalni a törvényjavaslatot - a napirend az egyes rendvédelmi tárgyú törvények módosításáról szóló, 12 órás általános vita miatt csúszott meg.