A ELTE elleni keresetet először 2012. december elején nyújtotta be a TASZ ügyvédje, majd egy formális indokú elutasítást követően újból előterjesztette. A tárgyalást február 19-ére tűzték ki.
Az egyetemet a jogi kar egyik hallgatója perelte be, miután kétszer is elutasították közérdekű adatigénylését a kar hallgatói önkormányzatának pénzügyeivel kapcsolatban. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a diák kérésére elvállalta a jogi képviseletet - írja a TASZ blogja.
A hallgató az adatigénylésében kíváncsi volt többek között az ELTE jogi kar hallgatói önkormányzatának (HÖK) zárszámadásaira, a tisztségviselőknek kifizetett juttatásokra és a számukra közéleti- és jutalomkeret terhére folyósított kifizetésekre is.
Miután elsőre elutasították az adatigénylést, a diák a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult, amely megerősítette, hogy a kért adatok nagy része közérdekű adatnak számít, ezért felszólította az ELTE-t az adatigénylés teljesítésére. Az egyetem azonban még ennek ellenére is megtagadta azt.
A felsőoktatási törvény alapján a HÖK közfeladatot lát el, tisztségviselői pedig közfeladatot ellátó személyek. Ebből következik, hogy a kért adatok egy része közérdekűnek minősül, így az ELTE jogellenesen tagadta meg azok kiadását. A HÖK működése körében közpénzzel gazdálkodik, ezzel köteles elszámolni - írják a blogon.