Szelíd tiltakozásba fulladt a Hallgatói Hálózat szerdai akciója Felsőoktatás
Czervan Andrea-Szabó Fruzsina

Szelíd tiltakozásba fulladt a Hallgatói Hálózat szerdai akciója

Újabb demonstrációt szervezett szerda délutánra a Hallgatói Hálózat egyik csoportja – a Lágymányosi Érdekképviseleti Közösség (LÉK) Első Szabad Hallgatói Piknik elnevezésű tüntetésén negyven-ötven hallgató jelent meg, az oktatási államtitkárság Szalay utcai épülete előtt egy zebrán sorakoztak fel, így zárták el az utat az autósok elől öt-tíz percre.

„Most még csak maroknyi ember van itt, de az a cél, hogy tömegeket mozgósítsunk” – mondta a Lágymányosi Érdekképviseleti Közösség (LÉK) egyik tagja a Jászai Mari téren, ahonnan fél négykor körülbelül negyven-ötven egyetemista indult a Szalay utcába. A szervezők az eduline tudósítójának azt mondták, ez a rövid séta és az oktatási államtitkárság épülete elé szervezett flash mob – a 32 ezer lépés – jelképezi azt a 32 ezer felvételizőt, aki idén az államilag finanszírozott keretszámok megvágása, a költségtérítés emelése és a hallgatói szerződések bevezetése miatt mondott le a felvételiről.

A csoport tagjai a Szalay utca egyik zebráján meneteltek körbe-körbe, közben azt kiabálták: "az egyetem a miénk", "ez csak a kezdet", "viszlát, Viktor, viszlát, Rózsa, mi vagyunk a jövő kulcsa". Az autósok nem türelmetlenkedtek, a két februári Hallgatói Hálózat-akcióhoz képest szokatlanul szelídre sikerült akció négy óra előtt pár perccel véget is ért.

Mi az a LÉK?

A Hallgatói Hálózat lágymányosi csoportja februárban több akcióval hívta fel magára a figyelmet. Két nappal a kormány felsőoktatási intézkedései – az egyetemek, főiskolák támogatásának megvágása, az államilag finanszírozott létszám csökkentése és a hallgatói szerződések bevezetése – ellen szervezett február 15-i tüntetés előtt transzparenst lógattak le az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyik lágymányosi épületének tetejéről.

Lágymányosi Érdekképviseleti Közösség

A Lágymányosi Érdekképviseleti Közösség akciója februárban

Egy héttel később bekiabálásokkal zavarták meg az erőforrás-minisztérium egyik főosztályvezetőjének előadását az ELTE innovációs napján. A rendezvényen eredetileg Kis Norbert felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár beszélt volna a felsőoktatást és a kutatást érintő kormányzati tervekről, végül azonban Kardon Béla, a Nefmi tudománypolitikai osztályának vezetője szólalt fel.

Az akcióban akkor tíz-tizenkét hallgató vett részt, akik a konferencia helyszínén azt kiabálták: „Forráskivonás. Drasztikus keretszám-csökkentés. Röghöz kötés. Eladósítás. Ez az önök fejlesztéspolitikája. Amit az érintettek bevonása nélkül hoztak meg. Beleszólást akarunk, tiltakozunk. Nem adjuk fel!" Az osztályvezető később megkezdte előadását, a tiltakozó egyetemistáknak annyit üzent, hogy "ez a fórum nem erre való".

Ez a harmadik demonstráció - egy hónapon belül

A kormány felsőoktatási intézkedései ellen tiltakozó Hallgatói Hálózat az elmúlt egy hónapban három demonstrációt szervezett: február 15-én az Eötvös Loránd Tudományegyetem lágymányosi campusán és a Fővám téren tiltakoztak az új felsőoktatási törvény és a 2012-es felvételi keretszámok ellen.

Száz-százötven hallgató elfoglalta az ELTE jogi karának nagyelőadóját, és ultimátumot adott a kormánynak a keretszámok és az új oktatási jogszabályok visszavonására. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár már a megmozdulás másnapján kijelentette, hogy a kritikák ellenére sem változtatnak az államilag finanszírozott létszámon, és azt is hozzátette, a Hallgatói Hálózat "politikai indíttatásból" támadja az új törvényt.

Hallgatói Hálózat tüntetés

Teremfoglalás az ELTE bölcsészkarán február végén. Galériánkért kattints

Egy héttel később az ELTE bölcsészkarán gyülekeztek a Hallgatói Hálózat tagjai, de nem kaptak engedélyt a kar dékánjától a Múzeum körúti campus legnagyobb, a Gólyavárban lévő termének használatára. A csoport ezért elfoglalta a kommunikáció és esztétika tanszék nagyelőadóját, ahol arról döntöttek, hogy új felvételi eljárás kiírására szólítják fel a kormányt, és Brüsszelben is jelzik az egyetemisták kifogásait.