Elfoglalták a bécsi egyetem előadóját a tandíj ellen tiltakozó hallgatók Felsőoktatás
MTI

Elfoglalták a bécsi egyetem előadóját a tandíj ellen tiltakozó hallgatók

Zárva maradt a Bécsi Egyetem központi épülete és elmaradtak az előadások pénteken, miután előző este hallgatók egy...

Zárva maradt a Bécsi Egyetem központi épülete és elmaradtak az előadások pénteken, miután előző este hallgatók egy csoportja néhány órára elfoglalta az egyik előadótermet.   Csütörtökön előbb a rektori hivatalba hatolt be mintegy száz elégedetlen diák, majd valamivel később mintegy két-háromszázan elfoglalták az oktatási intézmény központi előadótermét. Míg a rektorátusról önként távoztak a diákok, az előadótermet az egyetem kérésére a rendőrség ürítette ki a késő esti órákban. 

Heinz Engl rektor pénteken reggel bejelentette, hogy "lehűlési időszakként" pénteken elmaradnak az előadások és csak az ott dolgozók mehetnek be az épületbe. A rektor utalt arra: elejét akarta venni, hogy a három évvel ezelőtti, több hétig húzódó teremfoglalásokhoz hasonló helyzet alakuljon ki. A tervek szerint hétfőn tér vissza szokásos medrébe az oktatás.

A hallgatók tiltakozását az egyetem nemzetközi fejlődés szakának tervezett megszüntetése váltotta ki, de a tandíjfizetés saját, egyetemi hatáskörben való bevezetésének terve ellen is hallatták a hangjukat.

A hallgatók egy részét rendőrök vezették ki az épületből, mások a hatósági felszólításra önként távoztak. Az előre be nem jelentett megmozdulás mintegy 150 résztvevője ellen feljelentést tett a rendőrség.

A rektor kijelentette, hogy továbbra is kész a párbeszédre a hallgatókkal. Karlheinz Töchterle felsőoktatási miniszter úgy foglalt állást, hogy az egyetem belső ügyének tekinti a vitát, de nem zárkózik el a hallgatókkal való tárgyalásoktól abban az esetben, ha az ügy "nagyobb méreteket öltene".

 2009 őszén ugyancsak a központi előadótermet, az Audimaxot foglalták el elégedetlen hallgatók. A spontán kezdődött tiltakozó megmozdulás akkor két hónapig tartott és több ezer fős tüntetésekhez vezetett. A hallgatók az oktatás színvonalának és körülményeinek romlását panaszolták fel, valamint tiltakoztak a tandíjak már akkor is felmerült újbóli bevezetése ellen.

A megfogyatkozott számú teremfoglalók végül az egyetemi vezetés határozott kérésére távoztak. A termek kiürítéséhez akkor is kivezényelték a rendőrséget, de beavatkozásra végül nem került sor. Az egyetemi vezetés szerint a teremfoglalás 1,5 millió euró kiadást jelentett az intézménynek, beleértve annak a költségét is, hogy az oktatás zökkenőmentessége érdekében egy konferenciaközpontban béreltek másik termet.