A globális felmelegedés vizsgálatában is hasznos eszköz a Dunántúlon az egyetlen ilyen készülék lesz.
Pósfai Mihály, a veszprémi Pannon Egyetem oktatója számolt be arról, hogy csaknem 924 millió forintos uniós támogatást nyert a Pannon Egyetem, amelyből egy világszínvonalú infrastruktúra valósulhat meg a tervek szerint egy éven belül.
A kutatók számára nemzetközi jelentőségű tudományos eredmények elérését és ezek publikálását segíti majd a létesítendő laboratórium. A pásztázó elektromikroszkóp az egyetem anyagmérnöki intézetében kap helyet, a transzmissziós elektromikroszkóp és a mintaelőkészítők pedig egy speciális, erre a célra készült épületben működnek majd - közölte.
A Dunántúlon nincs modern elektromikroszkóp, sőt az egész országban is ritka, ezért eddig sokat kellet utazni, ha valaki ilyen eszközt akart használni, emiatt a kihasználtsága is magas lehet - így önfenntartóan tud majd működni.
Az egyetemről és más városokból érkező kutatók sokféle tudományos kérdésére is válasz születhet - mondta az egyetemi tanár. Ez annak is köszöngető, hogy az elmúlt 15 esztendőben óriási fejlődésen ment keresztül az elektromikroszkópia. Ma már nem elsősorban a térbeli felbontás javítása a cél, hanem a vizsgálható anyagok és folyamatok körének tágítása - fűzte hozzá Pósfai.