Négy dolog, amit nem tudtál a Debreceni Egyetemről Felsőoktatás
Eduline

Négy dolog, amit nem tudtál a Debreceni Egyetemről

Jártatok már a Debreceni Egyetem főépületében? A monumentális Díszudvarra hatalmas üvegtető borul - de nem ez az egyetlen érdekessége a nyolcvanéves épületnek.

Mire jó az egyetem Díszudvara?

Az egyetem központi épülete 1932-ben készült el, az átadásról és az azt követő évekből fennmaradt fényképek azt bizonyítják, hogy már akkor is a hatalmas Díszudvarban vették át diplomájukat a hallgatók, tartottak ott bálokat és ünnepségeket, sőt: az egyetem vezetőit a Díszudvarban ravatalozták fel, és onnan kísérték utolsó útjukra.

Egy tízemeletes panelház is elférne...

... az 510 négyzetméteres és 29 méter magas Díszudvarban. Az üvegtető 700 négyzetméteres, a díszüveget - bár ezt lentről nem lehet látni - egy külön üvegtető védi.

Meccseket is tartottak a díszudvarban

A kétezer fő befogadására alkalmas "csarnokban" egy időben sportversenyeket is tartottak. Már 1935-ben itt mérték össze tudásukat a legjobb tornászok, rendszeresen bemutatót tartott az egyetem atlétikai klubjának férfi tornacsapata, majd a kétezres években sokáig a Díszudvarban rendezték a Kamuti Jenő Egyetemi Vívóbajnokság döntőjét.

A legenda

A falakon elhelyezett márványtáblákon huszonhárom felirat van - a Debreceni Református Kollégum és az egyetem leghíresebb diákjainak és professzorainak nevét olvashatjátok le.

Az egyetemi legenda szerint két kazetta azért áll üresen, hogy azt üzenje: minden hallgató reménykedhet abban, hogy oda egyszer majd az ő nevét vésik fel. Tovább fotókat itt nézegethettek.