Nem csoda, hogy annyian tülekednek a kollégiumi férőhelyekért. A fővárosban nem létezik olcsóbb lakhatás egy egyetemi/főiskolai kollégiumnál.
Korábbi körképünkben megnéztük, mennyire mélyen kell a zsebébe nyúlnia egy diáknak vagy szülőnek, ha nem jár kollégiumi lakhatás a főiskolai évek alatt. Akkor arra jutottunk, hogy az olcsóbb kerületekben, egy három főnek kényelmes 50-60 négyzetméteres lakás bérleti díja minimum havi 100 ezer forint. Talán nem lepődik meg senki azon, hogy a kollégiumi lakhatás ehhez képest szinte ingyen van – legalábbis az állami intézmények kolijaiban.
Ha az elmúlt évek alatt nem sokat nőtt kollégiumi díjakhoz hozzávesszük, hogy ezekben már a rezsi is benne van, akkor hamar érthetővé válik, miért is jut több diák egyetlen kollégiumi férőhelyre. De nézzük a konkrét számokat!
Ha valaki egyszemélyes ellátást szeretne, akkor sem rokkan bele anyagilag a kollégiumi díj kifizetésébe. Az ELTE Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumában 15 320 forintért lehet ilyen szobában lakni, ami az állami intézmények kollégiumai közül bitang drágának számít. Az ELTE legolcsóbb kolija a Vezér úti, ahol már 9320 forintért is elintézhető a lakhatás, de többségében 3 ágyas szobák állnak itt rendelkezésre.
A helyzet tehát az, hogy egy kollégiumi férőhely akár harmadába is kerülhet annak, amibe egy albérlet kerül, akkor is, ha többen osztoznak a lakáson. A kollégiumokban ráadásul fix díjat szabnak, amit nem befolyásol, hogy épp fűtési szezon van, illetve az internet is már mindenhol alapfelszereltség.
Aki nem kerül be koliba, és albérletre sincs pénze, utolsó esélyként körbenézhet az intézményfüggetlen magánkollégiumok között, ám árban ezek legfeljebb akkor kedvezőbbek, ha valaki mindenképp egyesül szeretne lakni . A Grassalkovich és Thököly Magánkollégium egyszemélyes szobái már 55 ezer forintért elérhetők, azonban itt 60 ezer forint kauciót kérnek el a beiratkozásnál. A Budai Diákhotel ennél is borsosabb, itt 50 ezer forint egy kétágyas szoba, a privát férőhelyért pedig 80 ezret kérnek.