Beperelték a marosvásárhelyi orvosi egyetemet - folytatódik a vita Felsőoktatás
MTI

Beperelték a marosvásárhelyi orvosi egyetemet - folytatódik a vita

Beperelte a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE) Kincses Előd, aki azt kérte a Maros megyei...

Beperelte a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE) Kincses Előd, aki azt kérte a Maros megyei törvényszéktől, hogy nyilvánítsák érvénytelenné az egyetemi chartát, mert az nem felel meg az érvényben lévő tanügyi törvény előírásainak.

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem főépülete. Tovább folytatódik a vita a magyar tagozatról

A marosvásárhelyi Népújság és a Krónika kedden számolt be a marosvásárhelyi ügyvéd sajtótájékoztatójáról. Kincses azt akarja elérni, hogy igazságügyi ítélettel kényszerítsék az egyetem legfőbb döntéshozó szervét, a szenátust: módosítsa az intézmény szervezési és működési szabályzatát. Itt a marosvásárhelyi orvosi egyetemről szóló összes cikkünket megtaláljátok.

Kincses Előd a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) nevében jár el. A tájékoztatón visszatekintett az egyetem történetére, felidézve: az intézményt - Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetet néven - egykor Mihály király aláírásával a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés érdekében hozták létre. A Ceausescu-rendszer idején - 1962-ben - a kommunista párt központi bizottságától érkezett telefonhívás alapján  utasították az egyetem vezetőségét, hogy a gyakorlati oktatást román nyelven kell megszervezni, és meg kell alakítani a román tagozatot is. 

Most azonban éppen a magyar oktatást éri diszkrimináció: a román többségű szenátus olyan chartát fogadott el, amely lehetetlenné teszi az önálló magyar tagozat létrehozását. Vagyis a MOGYE vezetősége az egyetem működési szabályzatának elfogadásakor és módosításakor a törvény azon előírásait nem vette figyelembe, amelyek a magyar tannyelvű oktatásra vonatkoznak, holott a tanügyminiszter személyesen is felszólította az egyetemet, hogy a chartát igazítsák az új jogszabályhoz. 

Kincses ennek alapján kéri, hogy módosítsák a charta valamennyi törvénysértő szakaszát. Ha ezt nem teszik meg - jelezte -, az ítélet jogerőre emelkedése nyomán Kincses szerint az intézet vezetője, Constantin Copotoiu rektor a minimálbér 20 százalékának megfelelő kötbért lenne köteles fizetni minden egyes nap késedelemért az államkincstárnak. 

Az ügyvéd szerint Markó Béla miniszterelnök-helyettesnek politikai úton nem sikerült eredményt elérni az önálló magyar tagozat feltételeit megteremtő egyetemi charta megszavazása érdekében. Kincses Előd ezért arra kéri az oktatásért felelős politikust, hogy az RMOGYKE oldalán lépjen be a perbe.

A sajtótájékoztatón dr. Brassai Attila egyetemi tanár a sajtótájékoztatón emlékeztetett: a három mutikulturálisnak nyilvánított erdélyi egyetem közül a kolozsvári BBTE és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem szenátusa eleget tett az új jogszabály előírásainak.