Figyelem, így szerezhettek egy kis támogatást az első egyetemi félévetekben Felsőoktatás
Eduline

Figyelem, így szerezhettek egy kis támogatást az első egyetemi félévetekben

Milyen ösztöndíjakra és támogatásokra pályázhattok elsőéves egyetemistaként? Cikksorozatunkban bemutatjuk a legfontosabb ösztöndíjakat. 5. rész: Alaptámogatás szociális alapon.

Mikor vehető igénybe?

Az alaptámogatás olyan juttatás, amelyet a tanulmányok kezdő szakaszában kaphatnak a pályázók, tehát csak az első félévben vehető igénybe. Egyszeri támogatás, csak az első bejelentkezés alkalmával pályázhattok rá.

Ennyi pénzt kaphattok, ha jó jegyeket szereztek az egyetemen

Milyen ösztöndíjakra és támogatásokra pályázhattok elsőéves egyetemistaként? Cikksorozatunkban bemutatjuk a legfontosabb ösztöndíjakat. 3. rész: tanulmányi ösztöndíj. Kinek jár, mennyi jár? Tanulmányi ösztöndíj csak az államilag támogatott, teljes idejű képzésben részt vevő, jól teljesítő hallgatóknak járhat - és csak akkor, ha már legalább egy félévet lezártak, vagyis az elsőévesként az első félévben nem kaphattok ilyen ösztöndíjat, hiszen még egy szemesztert sem zártatok le, nincsenek érdemjegyeitek.

Kik igényelhetik?

Az alaptámogatást csak államilag támogatott teljes idejű (nappali tagozatos) felsőfokú szakképzésben, alapképzésben, mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben hallgatói jogviszonyt létesítő hallgatók vehetik igénybe.

A hallgatóknak valamelyik kategóriába kell tartoznia a következők közül, csak akkor érvényes a pályázata: 

  • fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorult,
  • hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű,
  • családfenntartó,
  • nagycsaládos,
  • árva vagy félárva, 
  • vagy a gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg.

Így szerezhettek egy kis zsebpénzt, ha osztatlan tanárképzésben tanultok

Milyen ösztöndíjakra és támogatásokra pályázhattok elsőéves egyetemistaként? Cikksorozatunkban bemutatjuk a legfontosabb ösztöndíjakat. 4. rész: Klebelsberg ösztöndíj. Kinek jár, mennyi jár? A Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program célja a tanári pályát választó egyetemi és főiskolai hallgatók motiválása a hivatásuk szerinti tartós elhelyezkedésre, a diplomaszerzést követően álláshely biztosítása, továbbá valamennyi tanárszakot, szakpárt - elsősorban a természettudományos tanárszakokat, hiányszakokat, szakpárokat - választó tanárjelöltek számának növelése, a tanári ellátottság megerősítése.A támogatás összege havi 25-75 ezer forint között mozog.

Mennyi az összeg?

Mivel ez egy egyszeri támogatás, mértéke alapképzésben a hallgatói normatíva 50 százaléka (ami 2017-ben pontosan 59.500,- Ft), mesterképzés esetében pedig a 75 százaléka (ami pedig 2017-ben 89.250,- Ft).