Még megúszhatják az egyetemek a feldarabolást? Felsőoktatás
MTI

Még megúszhatják az egyetemek a feldarabolást?

''Bizonyos akarattal szemben nem tanácsos komoly változásokat hozni'' a Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint. Az MRK várhatóan szeptember második felében egyeztet a tervezett intézményi átalakításokról a felsőoktatási államtitkársággal - mondta Bódis József elnök, a Pécsi Tudományegyetem rektora a Kossuth Rádió 180 perc című keddi műsorában.

Mi lesz a Corvinus és a Nyugat-magyarországi Egyetem sorsa? Az államtitkári javaslat már megvan, most a szenátusoknak kell szavaznia

A rektor kifejtette: az egész felsőoktatást érinti az átalakítási folyamat, amely jelenleg a közepénél tart. A struktúraváltás változásokat hoz egyes intézményeknél, amelyek viszont vélhetően élni fognak azzal a lehetőséggel, hogy e változásokat a szenátusnak el kell fogadnia. Várhatóan sok konzultáció lesz, különösen azokban az esetekben, amelyekben "eddig nem volt olyan meggyőző az államtitkárság érvrendszere" - magyarázta.

Bódis József kiemelte: "nyilvánvaló, hogy bizonyos akarattal szemben nem lehet, nem tanácsos komoly változásokat hozni", és még komoly munka van hátra.

Ahogy beszámoltunk róla, Palkovics László felsőoktatási államtitkár kedden jelentette be, hogy mely egyetemeket, karokat vonják össze, illetve melyek válhatnak önállóvá a következő 1-2 évben - az átalakítás 8 jelenlegi felsőoktatási intézményt érint. A Budapesti Corvinus Egyetem három budai kara a Szent István Egyetemhez kerülne, és a Nyugat-magyarországi Egyetemtől is több kart elvennének. Az államtitkári javaslatról az intézmények szenátusai jövő hét végéig szavazhatnak, ezután az emberi erőforrások minisztere hozza meg a végleges döntést.

Az MRK vezetője azt mondta, Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár két napja tájékoztatta őket a várható lépésekről. A fenntartó álláspontja szerint az átalakításokról az érintett intézményekkel kell konzultálni, nem az MRK szintjén. Az MRK azonban úgy látja, hogy ha komoly érdeksérelem tapasztalható az átalakítás miatt, a szervezetnek segítenie kell a probléma megoldásában - mondta.

Bódis József arról is beszélt, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem a jelenlegi szerkezetében, felállásában és teljesítményével felhívta magára a figyelmet itthon és a világban is, ezért hallani többet az esetleges átalakításáról. Ugyanakkor a vidéki főiskolák esetében a jelentős hallgatói létszámcsökkenés veszélyezteti egy-egy intézmény létét, és ha ezen az integráció segít, akkor az támogatható, de az más kérdés, hogy az integráció milyen elvek mentén, milyen szabályozással valósul meg - vélekedett.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!