A szakok megszüntetésének ötlete új tüntetéshullámot robbantott ki, a gyakorlóiskolák fenntartóváltása ellen pedig az egyetemek, a tanárok, a szülők és a diákok is tiltakoznak. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az érettségiről, és megnéztük, hol érettségiztek a poltikusok. A hét hírei és cikkei.
Újra tüntetnek a diákok
Hétfőn az ELTE Társadalomtudományi Karára szerveztek fórumot a kar oktatói, illetve a nemzetközi tanulmányok szakos hallgatói érdekképviselete a képzés és a társadalmi tanulmányok szak megszüntetésének terve ellen. A résztvevők a BME, a Corvinus majd az Emmi elé vonultak. Szerdán itt kezdődött a következő tüntetés, ami a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola előtt ért véget: az intézménynek el kell költöznie, mivel az épület már a Nemzeti Közszolgálati Egyetem campusához tartozik: az iskola végül máshol, de együtt maradhat.
A kormány eközben visszalépett a szenátusban a hallgatói jogok csorbításától, és megmarad a nemzetközi tanulmányok szak is, de meg kell újítani: erről a tanárok és a hallgatók hat hónapot kértek. Az Emmi szerint már nincs miért tüntessenek a diákok, a képzési rendszer átalakítása pedig nem jár hallgatói létszámcsökkenéssel, oktatók elbocsátásával, tanszékek megszüntetésével.
A felsőoktatást átalakító tervezetek májusban kerülhetnek a kormány elé: az új konzisztóriumi rendszerről itt, a doktori képzés átalakításáról pedig itt olvashattok. Arról, hogy mennyire állják meg a helyüket a kormány érvei a szakok megszüntetése mellett, itt olvashattok.
Gyakorlóiskolák kerülnének a Klikhez
Szerdán jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), hogy huszonötből kilenc gyakorlóiskola az egyetemektől, főiskoláktól a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz (Klik) kerülne. Az indok az, hogy az iskolák nem képeznek elég tanárszakos hallgatót, van ugyanakkor, aki szerint ez szinte az összes gyakorlóra igaz. A tervről és a tiltakozásokról itt olvashattok. Palkovics László felsőoktatási államtitkár szerint még semmi nem dőlt el, az átvételről pedig a fenntartók és az iskolák vélemények figyelembe vételével döntenek majd: cikkünket itt találjátok.
Egy hét múlva kezdődik az érettségi
Május 4-én kezdődik a tavaszi érettségi időszak: itt megnézhetitek a vizsgák beosztását, azt, hogy milyen érdemjegyhez hány százalékot kell elérnetek, és mely szakokon kötelező az emelt szintű érettségi.
Toleranciára nevelés a gimiben
Mit jelent a szegénység forintban? Mit lehet még csinálni egy iskolában a hagyományos órákon kívül? Cikkünket a Kürt Alapítványi Gimnázium tolerancianapjáról itt olvashatjátok.
Már lehet pályázni köztársasági ösztöndíjra
Kiírták a pályázatot a 2015/2016-os tanév köztársasági ösztöndíjaira: tíz hónapon keresztül havonta 34 ezer forintot kaphattok. A részleteket itt találjátok.
A Kúria szerint nem szegregál a nyíregyházi iskola
Elutasította szerdán azt a keresetet a Kúria, amely annak kimondását kérte, hogy jogellenesen szegregálták a gyerekeket a nyíregyházi Huszár-telep általános iskolájában. Az ítélet jogerős, a Sója Miklós Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskolában így szeptemberben mégis indulhat újabb első osztály. A részleteket itt olvashatjátok.
Itt érettségiztek a politikusok
Van, akinek töri, másnak a matek volt a kedvenc tantárgya. Összeállításunkat itt találjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |