A leépítések miatt feleslegessé váló ingatlanokat az egyetem folyamatosan adja el.
A MATE 2021-ben jött létre a Szent István Egyetem modellváltásával, és azóta Magyarország legnagyobb agrártudományi intézményévé nőtte ki magát. A területhez tartozó kutatóintézetek többsége is ide került, köztük a nemesítési programok oroszlánrésze. A törvény eredetileg előírta volna a „magyar genetikai anyagok védelmét”, ez azonban végül kikerült a szövegből, így a MATE-nak már nincs jogi kötelezettsége a hazai fajták fenntartására. Ez csupán az intézmény működési szabályzatában maradt benne - írja a Népszava.
Ennek fényében nem meglepő, hogy az elmúlt időszakban sorra zárják be a kutatóállomásokat: 2024 végén a kompolti, 2025-ben az iregszemcsei és a karcagi kutatóintézet is lehúzta a rolót. Utóbbi esetében a MATE azt állítja, hogy „átalakítás történt”, ám egy névtelen forrás szerint „az 50 dolgozóból mindössze hármat vettek át az új szervezetbe, a többieket elküldték”.
Többen tartanak attól, hogy a több mint 100 éve működő Gabonakutató lehet a következő, mert idén leállították a repce, napraforgó, olajlen, szója és kukorica nemesítéstét, ráadásul a létszám tíz év alatt 400 főről 100-ra csökkent. Egy, a lapnak nyilatkozó forrás szerint minden esetben a forgatókönyv ugyanaz: „a MATE először nem biztosít elég forrást, majd bérleti díjat kér a földekért, és amikor már nincs teljesítés, bezárják a helyet”.
Ennek következtében magyar gazdák az olcsóbb, hazai fajtákhoz nehezebben jutnak hozzá, a külföldi fajták viszont nem feltétlen bírják a változó magyar klímát. 2022-ben például egy vezető külföldi napraforgó fajta semmit sem termett több tízezer hektáron.
A Népszavának névtelenül nyilatkozó szakember szerint a "magyar növénynemesítés megőrzése nem követelne nagy befektetést, mivel a kutatóintézetek mindig is önfenntartók voltak, csupán hagyni kellene őket működni. Érthetetlennek tartja, hogy az egyetem miért számolja fel a magyar vetőmag-nemesítést, mikor a meglévő szellemi, tudományos háttér és technika mellett az anyagi források is rendelkezésre állnak."
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a bezárások miatt több mint ezer kutató és alkalmazott vesztette el állását, a MATE adózott eredménye 2023-ra megháromszorozódott, részben annak köszönhetően, hogy 419 állami ingatlant kapott, amelyeket eladásra kínál. Idén a MATE honlapja szerint 42 ingatlanát hirdette meg, mintegy 8,8 milliárd forint értékben.