De nem csak a jelenleg is használt közösségi oldalakat kell nyilvánossá tenni és feltüntetni a kérelemben.
„Újból megkezdte az F, M és J-típusú, nem bevándorló vízumkérelmek ügyintézését” – közölte a Facebook-oldalán az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége.
Konzuli osztályunk újból megkezdte az F, M és J típusú nem-bevándorló vízumkérelmek ügyintézését. A kérelmezők a...
Posted by U.S. Embassy Budapest on Monday, June 30, 2025
Az F-vízum a tanulóknak szól, az M azoknak, akik szakmai továbbképzés miatt utaznának ki, a J-vízum pedig a csereprogramban résztvevőknek jelent megoldást. Ezeknek a kiadásának a leállítására utasította Amerika a kihelyezett nagykövetségeket még május végén és június elején, amit nem sokkal a Harvard ellen indított bosszúhadjárat után jelentettek be.
Felfüggesztette a Trump-kormány a külföldi diákok vízumkérelmeinek elbírálását
A követség most azt írja, hogy „az amerikai törvények értelmében, azonnali hatállyal minden F, M vagy J nem-bevándorló vízumot kérelmezőnek a személyazonosság és az Egyesült Államokba való belépés megállapításához szükséges átvilágítás megkönnyítése érdekében kötelező az összes közösségi média fiókjának adatvédelmi beállításait nyilvánosra állítani”.
Tehát: ahhoz, hogy valaki a fent említett három vízum valamelyikével belépjen az Egyesült Államokba, minden olyan közösségi platformon, ahová regisztrált, nyilvános profillal kell rendelkeznie.
A bejegyzésben azzal indokolják ennek a lépésnek a szükségességét, hogy mivel „a vízumellenőrzés során minden rendelkezésre álló információt felhasználunk annak érdekében, hogy azonosítsuk azokat a vízumkérelmezőket, akik nem léphetnek be az Egyesült Államokba, ideértve azokat is, akik veszélyt jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára. 2019 óta az Egyesült Államok előírja a vízumkérelmezőknek, hogy a bevándorló és nem-bevándorló vízumkérelmeken feltüntessék közösségi média fiókjaikat”.
A vízumellenőrzőknek azonban nem lesz elég csak a jelenlegi közösségi oldalak nyilvánossá tétele. Öt évre visszamenőleg az összes valaha használt profilról nyilatkozni kell, illetve nyilvánosan láthatóvá tenni azokat.
Az amerikai hatóságok egyébként eddig is átnézhették a beutazók közösségimédia-platformjait, a jövőben viszont ezt a vízumkérelmeknél kötelezően meg is fogják tenni.
Arról, hogy ez a szabályozás a turistaként kiutazókat is érintené, arról a nagykövetség nem írt a bejegyzésében. Így a kilencven napnál kevesebb időre érkezőknek tehát továbbra is ott a lehetőség, hogy az elektronikus beutazási engedélyt (ESTA) kérjék, ebben az esetben nem kötelező vízumot kiváltani.