Vizsgálat indult a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli irodája ellen Felsőoktatás
Gál Luca

Vizsgálat indult a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli irodája ellen

A CEO szerint az MCC Brussels jogi kiskapukat kihasználva rejti el költségvetését és finanszírozási hátterét.

Hivatalos vizsgálatot indított az Európai Unió illetékes szerve a Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli intézete ellen — értesült a Népszava. A gyanú szerint a kormányközeli szervezet nem tartja be az uniós átláthatósági előírásokat, amelyek a lobbiszervezetek működését szabályozzák.

Átláthatósági problémák és jogi kiskapuk

A brüsszeli MCC működését a Corporate Europe Observatory (CEO) nevű civil szervezet jelentette fel, amely évek óta dolgozik a brüsszeli lobbitevékenység átláthatóbbá tételén. A szervezet szerint az MCC Brussels jogi kiskapukat kihasználva rejti el költségvetését és finanszírozási hátterét.

Az Európai Unióban minden olyan szervezet, amely kapcsolatba kíván lépni az uniós intézményekkel, vagy részt venne azok rendezvényein, köteles regisztrálni a hivatalos lobbiadatbázisban, és nyilvánosságra hozni költségvetését, valamint érdekképviseleti tevékenységére fordított kiadásait. Az MCC Brussels ugyan regisztrált, de pénzügyi adatait egyelőre nem tette elérhetővé, arra hivatkozva, hogy a szabályok csak a regisztráció után lépnek életbe, és a frissen bejegyzett szervezeteknek bizonyos türelmi idő jár.

A Mathias Corvinus Collegium 2022 őszén jelentette be brüsszeli irodájának megalapítását, hivatalosan azonban csak 2023 augusztusában jegyezték be belga jogi személyként, és a lobbi-regiszterbe is csak 2024 elején került be. Álláspontjuk szerint emiatt legkorábban 2026-ban lesz kötelező közzétenniük a pénzügyi beszámolóikat.

Kérdések és ellentmondások a tevékenységek körül

Annak ellenére, hogy az MCC Brussels állítása szerint 2023 augusztusa előtt csak előkészítő munkát végeztek, az elmúlt két évben több konferenciát szerveztek és kiadványokat jelentettek meg, amelyekben rendszeresen bírálják az EU energiapolitikáját. Ezek a tevékenységek klasszikus lobbizásnak számítanak, ám a szervezet eddig nem számolt be arról, milyen forrásból és mekkora költségvetéssel végezte ezeket.

További kérdéseket vet fel az is, hogy John O’Brien, az MCC Brussels kommunikációs vezetője saját LinkedIn-profilján már 2022 szeptembere óta a szervezet munkatársaként szerepel, noha hivatalosan csak hónapokkal később kezdték meg működésüket.

Az ügy jelentősége abban rejlik, hogy a brüsszeli lobbi- és érdekképviseleti tevékenységek szigorúan szabályozott és átlátható keretek között zajlanak, éppen azért, hogy világos legyen, kik és milyen forrásból próbálnak befolyást gyakorolni az európai döntéshozatalra. A mostani vizsgálat arra deríthet fényt, hogy az MCC Brussels tevékenysége és finanszírozása összhangban van-e ezekkel az elvárásokkal.

 

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk” Közoktatás Székács Linda

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk”

Dél-Amerikába Magyarországról körülbelül 12-15 óra utazással lehet eljutni. Van, aki egy ilyen útra sosem vállalkozik, míg mások már tizenévesen nekivágnak a világnak. Ágó jelenleg Paraguayban, Anna tíz évvel ezelőtt Brazíliában töltött egy teljes tanévet cserediákként. Az élményeikről az Eduline-nak meséltek.