A jó partnerségi kapcsolattal indokolja az NJE alapítványa, miért fektettek be 128 milliárd közpénzt egy kirívóan alacsony kamatozású cégbe Felsőoktatás
Székács Linda

A jó partnerségi kapcsolattal indokolja az NJE alapítványa, miért fektettek be 128 milliárd közpénzt egy kirívóan alacsony kamatozású cégbe

Az Állami Számvevőszék szerint a Neumann János Egyetemért Alapítvány felelőtlen gazdálkodást folytatott és kockára tette az összeget, amit egyebek között nem is arra kapott, hogy befektessen.

Azért nem vettek igénybe befektetési tanácsadót, mert a közel 128 milliárd forintos kötvényvásárlást "a PADME alapítvánnyal fennálló több mint tíz éves kiváló partnerségi kapcsolat, valamit számos egyeztetés előzte meg” - írja a 444.

Ahogy azt korábban az Eduline-on is megírtuk, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) friss jelentése szerint a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJE Alapítvány) 127,5 milliárd forintos befektetései során felelőtlen gazdálkodást folytatott, mert a teljes összeget az Optima Befektetési Zrt. 10 éves futamidejű, fix 2,5 százalékos kamatozású vállalati kötvényeibe fektette, ami az ÁSZ szerint "kirívóan alacsony" kamatszintnek minősül.

A cég az MNB alapítványának, a Pallas Athéné Domus Meritinek (PADME) Alapítvány a tulajdonában van, ami a PADME pénzét is kezelte és fektette jelentős részben olyan külföldi ingatlanos cégekbe, amelyek Matolcsy Ádám, az egykori jegybankelnök Matolcsy György fiának üzleti köreihez köthetőek.

Az Állami Számvevőszék már tavaly vizsgálódni kezdett a Neumann János Egyetem és az MNB alapítványi gazdálkodása körül. A jelentés azt követően jelent meg, hogy Varga Mihály váltotta Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élén. Ebben az ÁSZ azt kifogásolja, hogy az NJE Alapítvány nem foglalkozott azzal a lehetőséggel, hogy a befektetés diverzifikált legyen, ami csökkenthette volna a kockázatokat, továbbá nem vette figyelembe a jövőbeli tendenciákat, az alapítvány könyvelője pedig ugyanaz a személy volt, aki az Optima tulajdonosánál, a PADME alapítványnál is.

Azzal, hogy az egyetem alapítványa a vagyonát egyféle formába fektette be, az ÁSZ szerint kockára tette azt, sőt, azt nem is az eredeti célnak megfelelően használta, ugyanis a pénzt befektetési céllal kapta, hanem az alapítvány és az egyetem működésére, fejlesztésére, infrastruktúra-fejlesztésre.

Az ÁSZ rámutatott arra is, hogy ha a NJE Alapítvány alacsonyabb kockázatú, vagy kockázatmentes befektetési lehetőségeket választott volna, például állampapírokat, akkor magasabb hozamot érhetett volna el, hiszen az állampapírpiaci hozamok 2021 novemberétől növekedni kezdtek, 2022 januárjában meghaladták a 3,5 százalékot, 2022 májusában pedig a 6 százalékot is.

A jelentés szerint az alapítvány 2022 novemberében független szakértői véleményt kapott, amely az Optima kötvényeinek visszaváltását és a befektetések diverzifikálását javasolta. Ennek ellenére a kuratórium figyelmen kívül hagyta a javaslatot, és csak 2024 januárjában döntött a kötvények visszaváltásáról, de hiába kérték, azóta sem kapták vissza a pénzt.

A 444 szerint az egyetem nagyon szerette volna elérni, hogy az ÁSZ ne hozza nyilvánosságra a jelentését. Öt oldalon keresztül soroltak fel érveket, többek között azt is, hogy a jelentésben szereplő információk alkalmasak az MNB-be vetett bizalom gyengítésére és fokozhatják a forint elleni spekulációs támadások kockázatát. Tovább, hogy még nem egy kiforrott működési rendszerről van szó, nincs mindenre hivatalos útmutatás, ilyen rendszerek még nem is voltak eddig a költségvetés alrendszerében, ezért nem várható el a tökéletes, hibátlan működési környezet.