Balogh Mirjána filmjének a beválogatása egy évek óta tartó sikerszéria része.
Február 21-én pénteken vehette át Balogh Mirjána, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 2024-ben végzett Animáció szakos hallgatója, a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb animációért járó díjat, a Kristály Medvét - tette közzé a MOME. A Kristály Medve egyébként a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál egyik legfontosabb díja. A világ minden tájáról nevező, több ezer alkotás közül kiválasztott, a Generation szekcióban bemutatott gyermek- és ifjúsági filmek versengenek érte.
A díj azért is fontos, mert kiemeli azokat a filmeket, amelyek érzékenyen és hitelesen dolgozzák fel a gyerekeket és fiatalokat érintő társadalmi, érzelmi és kulturális kérdéseket.

Balogh Mirjána a legjobb animációért járó Kristály Medvével
Mirjána Wish You Were Ear című alkotása a minket akarva-akaratlanul alakító szerelmi kapcsolatok önképformáló hatásairól szól. Egy olyan világban játszódik, amelyben, ha egy pár szakít, el kell cserélniük egy testrészüket. Az emberek így nemcsak szó szerint elveszítik egy részüket, de magukkal is hordozzák minden volt kapcsolatukat.
„Az alkotás arra emlékeztet bennünket, hogy a kommunikáció, a kölcsönös tisztelet és a megértés milyen alapvető és fontos a tiszta emberi léthez, függetlenül attól, hogy mennyire különbözők megéléseink” – fogalmazta meg a díj kiosztásának indoklásában a Berlinale Generation 14+ zsűrije.
A zsűrit megérintette és inspirálta a film kreatív absztrakciója és mély szimbolikája. Mint ahogy ki is fejtették „különösen a téma mögött meghúzódó filozófia késztetett bennünket arra, hogy elgondolkodjunk, hogyan formál bennünket az élet, és hogyan kezeljük a változásokat. A film szembesít a mulandósággal, ugyanakkor rávilágít arra, hogy mindaz, amit megtapasztalunk, örökké formál bennünket.”

A film posztere
Balogh Mirjána egy korábban azt nyilatkozta, hogy filmjében azt akarta megragadni, hogyan tudjuk – vagy épp nem tudjuk – elfogadni az elmúlt kapcsolatok okozta változásokat azok lezárása után, illetve miképpen válnak ezek a változások az énképünk részévé. „Az átalakulást néhányan veszteségként élik meg, mások úgy érzik, hogy az teljes mértékben a részükké vált. Azt gondolom, hogy ez egy komoly önelfogadási folyamat, és erről szól a történet is” – fogalmazott.

A film egy részlete
Mirjána filmjének a versenybe válogatása egyébként egy évek óta tartó sikerszéria része. Ugyanis a MOME Animáció diplomafilmjeit 2017 óta rendszeresen meghívják a Berlinale-ra. A Wish You Were Ear olyan filmek sorához csatlakozik, mint Bucsi Réka Symphony No. 42 (2012), Lovrity Katalin Vulkánsziget (2017), vagy Buda Flóra Anna Entropia (2019) című alkotása, amely utóbbi elnyerte a Teddy Awardot is.
A Berlinale Generation 14+ versenyprogramjában legutóbb 2023-an Erhardt Domonkos Szemem sarka című filmje szerepelt, amely külön elismerő oklevélben részesült.