Elkezdődött a modellváltás a BME-n Felsőoktatás
Rodler Lili

Elkezdődött a modellváltás a BME-n

December 9-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szenátusa hivatalosan is megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését, így az egyetem fenntartói joga egy állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül.

Az elfogadott előterjesztés rögzíti a tervezett, új működési keretrendszerre vonatkozó alapvető elvárásokat, többek között:

  • a BME hosszútávú, stabil, kiszámíthatóan növekvő finanszírozását,
  • a fejlődést támogató, rugalmas belső működési szerkezetet,
  • a bővülő, BME-re szabott hallgatói ösztöndíj-kínálatot és a teljesítményösztönző bérrendszer kialakítását.

A Műegyetem a sajtóközleményébent kiemelte, hogy a megállapodást két év intenzív tárgyalás előzte meg, így jutottak végül arra a pontra, hogy el tudják fogadni a BME sajátosságaira szabott keretrendszert.

„A BME soha nem félt új utakat keresni. Most új kereteket szabhatunk intézményünk számára az értékeink, elveink és minőségünk megőrzése mellett” – hangsúlyozta Charaf Hassan a BME rektora a szenátusi ülésen. Leszögezte, hogy a keretrendszer részleteinek kidolgozására egy delegációt is felkér majd a hallgatók, munkavállalók és vezetők képviseletében.

„Alapvetésnek tekintem, hogy a hallgatói jogok érintetlenül maradnak és az akadémiai szabadság nem sérül az új modellben. A döntés eredményeképpen elérhetjük azt a közös célunkat, hogy a BME Európa 10 vezető műszaki egyeteme közé emelkedjen 2032-ig.” – emelte ki a rektor a sajtóközleményben, mint ahogy azt már korábban a Diploma 2025 különszámba adott interjúban is hangsúlyozta.

Az egyetem új működési modell alapelveit szintén meghatározták az előterjesztésben:

  • a létrehozandó, fenntartó gazdasági társaság zártkörűen működő részvénytársaság,
  • a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg,
  • a hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak és a Szenátus az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.

A Szenátus részletes vita és módosítások után, végül elfogadta az előterjesztést, így a rektor tárgyalóbizottságot hoz létre a további tárgyalások lefolytatására. Ezekről a tárgyalásokról pedig a rektor és a kancellár rendszeresen tájékoztatja a Szenátust, illetve a BME Vezetői Értekezlet tagjait.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.