"A modellváltás nem cél, hanem lehetséges eszköz" - megszólalt a BME rektora az egyetem fenntartóváltásáról Felsőoktatás
Székács Linda

"A modellváltás nem cél, hanem lehetséges eszköz" - megszólalt a BME rektora az egyetem fenntartóváltásáról

2032-re Európa tíz legjobb műszaki képzése között akarja látni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet annak frissen megválasztott rektora, Charaf Hassan, aki már a rektori pályázatában is nyíltan vállalta, hogy szükségesnek érzi az egyetem mielőbbi modellváltását. A jelenlegi KEKVA rendszert azonban nem tartja járható útnak, helyette egy teljesen új modellen dolgozik.

"Nekem egy politikám és egy vallásom van, azt úgy hívják, hogy BME - ennek megfelelően állok ehhez a kérdéshez" - válaszolta a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem július 1-jén hivatalba lépett új rektora, Charaf Hassan az egyetem modellváltásával kapcsolatos kérdésre a HVG Diploma 2025-ös kiadványában.

A nyáron megválasztott rektor november 28-án tartott fórumot a Műegyetemen arról, hogyan képzeli el az egyetem jövőbeli működését és modellváltását. Erről azonban a HVG Diploma 2025 szerkesztőségének korábban is beszélt már. Az interjúban azt mondta; a modellváltás nem cél, hanem lehetséges eszköz, az eszközök tárháza pedig sokkal szélesebb, mint a már modellváltott egyetemekre jellemző KEKVA modell, vagyis az, hogy a felsőoktatási intézmények közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványok kezébe kerültek.

"Az államháztartás merev szabályai nem kedveznek a fejlődésnek. Az a világ, ahol naponta változik a technológia, nem tűri, hogy hetekig, hónapokig hezitáljunk egy döntésen. Az a fajta görcs, ami az államháztartásban jellemző - a pénz mennyiségétől egyébként akár függetlenül is -, nem teszi lehetővé a fejlesztést. Az egyetemnek viszont megállás nélkül fejlődnie kell" - nyilatkozta a rektor, hozzátéve, hogy számukra tehát a KEKVA modell "nem pálya".

Olyan rendszerben gondolkodnak, amiben az állam szerződő félként továbbra is jelen van, hiszen ez teszi lehetővé, hogy a diákok ingyenesen szerezhessenek versenyképes diplomát. A részletekről a lapnak még nem beszélt, azóta viszont már nyilvános, hogy egy teljesen új modellen dolgoznak, amiben megjelenne a teljesítményalapú finanszírozás is, az infrastruktúra és az ingatlanvagyon pedig továbbra is az egyetem vagyonkezelésében maradna.

Az egyetemi autonómiával kapcsolatban a rektor azt mondta; szerinte azt az a fajta bizonytalanság sérti, amiben jelenleg működik az intézmény, ezért mielőbb lépniük kell.

"Az állam szabályozzon, lásson el közfeladatokat, kössön velünk szerződést, bízza a rektorra annak teljesítését, kérje számon, rúgjon ki, ha nem teljesítem. Ez tiszta viszony. Így tudunk tervezni, így tudunk a-ból b-re lépni. Az tehát a cél, hogy újradefiniáljuk az állam és az egyetem közötti kapcsolatot, az érdekeinknek megfelelően" - mondta.

HVG Diploma 2025

A cél, hogy 2032-re Európa egyik legjobb egyeteme legyen

A nyáron hivatalba lépett rektor céljául tűzte ki, hogy a Műegyetem 2032-re Európa száz legjobb egyeteme és tíz legjobb műszaki egyeteme között szerepeljen. A QS-rangsorban az intézmény jelenleg a 243. helyet foglalja el, a rektor szerint ugyanakkor ezen nagy eséllyel tudnak javítani; ennek egyik eszköze lesz a modellváltás is.

"El kell érni ezt a célt, mert erre vállalkoztam, különben nem tekintem magam sikeresnek" - jegyezte meg.

A teljes interjú a HVG Diploma 2025-ös kiadványában vagy a hvg360-on, ide kattintva olvasható.

A legjobb egyetemek és főiskolák 2025-ben

Idén is összeállította a diploma rangsorát a HVG. Nézd meg a teljes listát a legjobb főiskolákról, egyetemekről a hvg360-on.

 

A nyomtatott kiadványt, amely bővebb ismertetőt is tartalmaz, itt tudod megrendelni, vagy november 29-tól az újságárusoknál is megveheted.

Ezek a legjobb egyetemi karok az országban Felsőoktatás Kurucz Tünde

Ezek a legjobb egyetemi karok az országban

Tarolnak az orvosi karok, dupla holtverseny az első tízben, a Szegedi Tudományegyetemről kettő, míg a Műegyetemről három kar került be a top10-be. Mutatjuk a HVG Diploma 2025-ös kari rangsorát.