Idén nem hirdette meg Novák Katalin alapítványa a Stipendium Peregrinum ösztöndíjakat Felsőoktatás
Székács Linda

Idén nem hirdette meg Novák Katalin alapítványa a Stipendium Peregrinum ösztöndíjakat

Novák Katalin alapítványa idén nem hirdette meg a tehetséges magyar diákok külföldi továbbtanulását segítő ösztöndíjakat. Azt nem tudni, hogy ez összefüggésben lehet-e a korábbi köztársasági elnök lemondásával.

Az elmúlt évek gyakorlatával ellentétben idén májusban nem hirdették meg a Novák Katalin korábbi köztársasági elnök által létrehozott, a tehetséges magyar diákok külföldi továbbtanulását segítő Stipendium Peregrinum ösztöndíj "B" és "C" komponensét, így értelemszerűen idén Stipi tábor sem volt.

A programot 2019-ben Novák Katalin még családügyi államtitkárként indította el, majd a köztársasági elnökké választása után a "Stipi" elnöki programként folytatódott, és összesen három ösztöndíjlehetőséget kínált azoknak a tehetséges diákoknak, akik "képességeik, tudásuk alapján a világ legrangosabb egyetemein is megállnák a helyüket. Ezekre készülnek felvételizni vagy akár már ezeken is tanulnak."

A Stipendium Peregrinum ösztöndíj általában novemberben meghirdetett "A komponensével" az ösztöndíjat elnyerő diákok a legrangosabb külföldi egyetemek felvételi vizsgáira utazhattak ki, míg az általában májusban meghirdetett "B" komponenst azok nyerhették el, akiket már felvettek az általuk kiválasztott intézménybe. A "C" komponenst pedig azok, akik korábban elnyerték a "B" komponenst, és újabb tanév támogatására pályáznának.

A tavalyi évben a "B" komponenst 150 jelentkező közül 24-en kapták meg. A tavalyi és a korábbi nyertesek ösztöndíjair Novák Katalin alapítványa, a Családpárti Alapítvány körülbelül 800 millió forintos keretösszegből gazdálkodhatott.

Az ösztöndíjat azonban - legalábbis a korábban ismert formájában - idén nem hirdetik meg. Az Eduline megkeresésére Gosztonyi Gergely, a Családpárti Alapítvány szakmai vezetője azt válaszolta;

a "B komponens" a 2024/2025-ös tanévre nem kerül meghirdetésre, a "C komponens" pályázati kiírása pedig hamarosan várható, de a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő lebonyolításában.

A szakmai vezető a Stipendium Peregrinum "B komponense" helyett a külföldi felsőoktatási intézménybe jelentkező tehetséges diákok részére a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíját ajánlja, amiért a Tempus Közalapítvány felel.

Ezt olyan 17-24 év közötti fiatalok kaphatják meg, akik

  • képességeik és tudásuk alapján alap- vagy mesterképzésre felvételt nyertek, vagy felvételi eljárásban vesznek részt a 2024/2025-ös tanévre vonatkozóan az alapítvány által meghatározott külföldi felsőoktatási intézmények egyikébe;
  • a tanulmányi eredményeik miatt "példaképként szolgálhatnak";
  • vállalják, hogy a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj kommunikációjával kapcsolatos tevékenységben, valamint rendezvényein részt vesznek;
  • vállalják, hogy a célintézményben egy szemeszterben legalább húsz (20), egy trimeszterben legalább tizenöt (15) sikeresen teljesített ECTS kreditet vagy azzal egyenértékű kreditet megszereznek, vagy ezekkel azonos óraszámot teljesítenek;
  • vállalják, hogy – amennyiben működik ilyen – részt vesznek a célintézmény magyar hallgatói szervezetének munkájában, és Magyarország külképviseletével kapcsolatot tartanak;
  • továbbá a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj támogatás elnyerésekor a jelen pályázatban érintett külföldi tanulmányaikat követő öt éven – ennél hosszabb időtartamú támogatás esetén tíz éven – belül az általuk Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál helyezkednek el, vagy visszafizetik a kapott összeget.

A díjazottak száma tervezetten legalább 12 és legfeljebb 20 fő, a rendelkezésre álló keretösszeg 400 millió forint.

"A nyertesek számára rendelkezésre bocsátott összeg olyan pénzbeli támogatás, amelyet kötelezően a tanulási és a tanulással együtt járó lakhatási, megélhetési költségek fedezésére kell fordítani" - írják.

Ezek lehetnek:

  • tandíj;
  • szállás;
  • megélhetési költségek;
  • diákvízum;
  • utazási költség;
  • tankönyvek / kották;
  • nemzetközi nyelvvizsga költsége;
  • egészségügyi biztosítás;
  • tudományos konferencia / terepgyakorlat / nemzetközi művészeti verseny részvételi díja;
  • tudományos konferencia / terepgyakorlat / nemzetközi művészeti verseny utazási díja.
Az azzal kapcsolatos kérdéseinkre, hogy van-e összefüggés Novák Katalin februári lemondása és aközött, hogy a Stipendium Peregrinum ösztöndíj "B" komponensét a Családpárti Alapítvány idén nem hirdette meg, a "C" komponenst pedig a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő bonyolítja le, a Családpárti Alapítvány szakmai vezetője azt írja; nincs összefüggés az ösztöndíj pályázat lebonyolítási módja és a Családpárti Alapítvány alapítójának személye között.
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.